Kömürcü Orhan’ın oğlu olduğu ortaya çıktı! 351 bin lira tazminat kazandı!

Cihan Altın, her hafta mezarını ziyaret ettiği kişinin gerçek babası olmadığını öğrendi. 24 yıl sonra babası Kömürcü Orhan'ı buldu. Ama baba kabul etmedi. 'Babalık' davası açtı kazandı. Kendisini kabul etmeyen biyolojik babasına bir dava daha açtı; 351 bin lira tazminat kazandı.

Muğla’da yaşayan evli ve bir çocuk babası 31 yaşındaki Cihan Altın, beş yıl önce Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde şoför olarak işe başladı. İki yıl kadar sonra, her gün olduğu gibi seferini yaparken bir yolcu kendisine yaklaşıp, “Sen Kömürcü Orhan’ın oğlu değil misin; şu 1000 lirayı al da babana ver. Ona, aldığımız kömür nedeniyle borcumuz var” dedi.

AKRABALARINI EVE TOPLADI

Bir süre şaşkınlık yaşayan Altın, otobüsü durdurup, kendisine parayı verdikten sonra inen yolcunun peşinden gidip, “Beni biriyle karıştırdınız galiba” dediyse de kabul ettiremedi. Parayı veren kişi ısrarla, “Sen kömürcü Orhan’ın oğlusun” diyerek uzaklaştı. Mesai bitiminde eve gidip, yaşadıklarını annesine anlattı.

Annesi, anlattıkları karşısında sessiz kalınca, merakı daha da arttı. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra tüm akrabalarını evine davet edip, yaşadıklarını burada bir kez daha anlatınca 24 yıldır kendisinden saklanan gerçek ortaya çıktı. Her hafta mezarını ziyaret ettiği kişinin, babası olmadığını öğrendi.

ANNESİ İTİRAF ETTİ

Bunun üzerine DNA testi yatırmak için mahkeme kararı ile mezarı açtırıp, kemik örneği aldırdı. Alınan kemik örneği incelemesi sonucunda, mezarda yatan Yaşar Yıldırım’la hiçbir akrabalık bağının bulunmadığını öğrendi. Yakınlarını tekrar topladı, gerçek babasının kim olduğunu sordu. Bunun üzerine annesi Suzan Altın, 24 yıldır oğlundan sakladığı gerçeği açıklayıp, babasının ‘Orhan Karaca’ olduğunu söyledi.

Orhan Karaca, Muğla’nın Ula ilçesinde yaşıyordu. 59 yaşında bir iş insanıydı. Cihan Altın daha sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

EVLADI OLARAK KABUL ETMEDİ

* Durumu kabul etmedi. Konuyu mahkemeye taşımadan önce bir kez daha kendisi ile görüşüp, soy ismini almak istediğimi söyledim. Ama hayal kırıklığına uğradım. Öz babama Muğla Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, 2017 yılı Mayıs ayında ‘babalık’ davası açtım. Yapılan DNA testinde Orhan Karaca’nın yüzde 99.99 ihtimalle biyolojik babam olduğu ortaya çıktı. Davayı kazandım.

Cihan Altın tek hedefinin annesini değil gerçek babasının soyadını taşımak olduğunu söyledi. (FOTO: DHA)

* Kendisi ile bir kez daha görüştüm ancak, o beni yine evladı olarak kabul etmedi. Soyadını taşımama izin vermedi. O beni evlat olarak kabullenmiyorsa ben de onu baba olarak kabullenmedim. Ardından da kendisine ‘babalık görevini yerine getirmediği için’ 355 bin liralık tazminat davası açtım. Bu dava lehime sonuçlandı 351 bin lira tazminat kazandım. Buna rağmen beni hiçbir şekilde evladı olarak kabul etmedi.

ÇOCUK ESİRGEME KURUMU’NA BAĞIŞLAYACAĞIM

* Hatta, bana davadan vazgeçmem, kendi soyadını almamam için aracılarla 300 bin, 400 bin lira civarında para teklif etti. Kabul etmedim. Çünkü hiçbir zaman insanın gerçek kimliği ile oynanmaz. İnsanın gerçek kimliği neyse odur. kendisi davaya sonucu temyize götürdü. Sorun değil. Sonuçta mahkeme davayı onayacaktır. Kazanacağım tazminatın tamamını Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlayacağım. Ayrıca, ileride babamdan miras kalır ise onu da tek bir kuruşuna bile dokunmadan bağışlayacağım.