Navtex nedir, neden ilan edilir? Navtex mesaj formatı nedir?

Türkiye’nin, sismik araştırma gemisi Oruç Reis için ilan ettiği Navtex sonrası sosyal medya kullanıcıları ‘Navtex nedir’ arasını internette aratmaya başladı. Navtex, denizcilikte kullanılan bir haberleşme sistemidir. Navtex ilan edilmesi, belirtilen bölgede çalışma olacağı ve bu bölgelere başka gemilerin girmemesini sağlamak için ilan edilir. İşte çok merak edilen Navtex’in sözlük anlamı…

Navtex nedir, neden ilan edilir? Navtex mesaj formatı nedir?

Akdeniz'de Yunanistan ile yaşanan gerilim devam ediyor. Sismik araştırma gemisi Oruç Reis için ilan edilen Navtex ile birlikte deniz tabanında çalışmalar başladı. Türkiye'nin 23 Ağustos'a kadar ilan ettiği Navtex sonrası, sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında Navtex geldi. İşte Navtex ile ilgili bilinmesi gerekenler…

TÜRK DENİZLERİNDE NAVTEX

Türk karasularında Navtex Mesaj ve Seyir duyuruları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşiongrafi Dairesi Başkanlığı tarafından Antalya, Samsun, İstanbul ve İzmir yayın istasyonlarından çıkarılmaktadır. Seyir duyuruları Sivil – Askeri tüm Gemi ve Tekneler için bağlayıcı niteliktedir. bu duyurular aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Web sitesinde de yayınlanarak denizcilerin güvenli seyirleri garanti edilmektedir.

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

NAVTEX MESAJ FORMATI

Navtex mesajları yayın için Binary kodlama sistemini kullanmaktadır. Bütün Navtex mesajları, mesajın başlangıcını belirten ZCZC harfleriyle başlar. Mesaj B1, B2, B3, B4 serileri kapsamında 4 karakterle devam eder.

B1 Karakteri: İstasyon adını ifade eden harf bulunur.

B2 Karakteri: Gönderilen mesajın içeriğini belirten harf bulunur.

B3, B4 Karakterleri: Mesajın sıra numarasını belirtir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...