Özgür Gündem davasında karar çıktı

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin yazar ve yöneticilerinin yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan ve Bilge Aykut'un beraatine hükmetti. Savunma yapmayan 4 sanık ile firari 2 sanığın dosyası ayrıldı.

Özgür Gündem davasında karar çıktı

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulu üyeleri Yazar Aslı Erdoğan, Dilci-Yazar Necmiye Alpay, gazetenin o dönemki Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı'nın da aralarında bulunduğu dokuz gazetecinin yargılandığı davanın 15. duruşması bugün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Necmiye Alpay ve Bilge Aykut'un tüm suçlardan beraatine, Aslı Erdoğan'ın devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma ve örgüt üyeliği suçlarından beaatine, propaganda suçu yönünden de Basın Kanunundaki 4 aylık sürenin aşılması nedeniyle düşme kararı verildi.

Haklarında yakalama emri bulunan ve henüz ifadesi alınmamış olan Filiz Koçali ve Ragıp Zarakolu'nun dosyalarının ayrılmasına; Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Eren Keskin yönünden de süre talep edildiği için dosyanın ayrılmasına karar verildi.

Savcı mütalaasında Aslı Erdoğan ve Zana Kaya'ya “propaganda” suçundan, Eren Keskin, İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı'ya “örgüt üyeliği” suçundan ceza verilmesini, Bilge Aykut ve Necmiye Alpay'ın beraatini, Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali'nin dosyalarının ayrılmasını talep etmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...