Sözcü Plus Giriş

‘Lanet’e tepkiler büyürken… Diyanet’in sitesinde iki farklı hutbe!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açıldığı cuma namazında okuduğu ve tepki çeken hutbenin, Diyanet'in sitesinden çıkarıldığı iddia edildi. Ancak hutbe sitenin haberler bölümünde videolu olarak duruyor. Arşiv bölümünde ise cumadan bir gün önce yayınlanan ve Erbaş'ın "Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" sözlerinin bulunmadığı metin yer alıyor.

Sozcu.com.tr
12:07 -
‘Lanet’e tepkiler büyürken… Diyanet’in sitesinde iki farklı hutbe!

Ayasofya’nın 86 yıl sonra cami olarak ibadete açıldığı cuma namazında elinde kılıçla hutbeye çıkan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın sarf ettiği sözlere tepkiler sürerken ilginç bir gelişme yaşandı.

Ali Erbaş’ın tepki çeken sözlerinin yer aldığı hutbenin yerine 23 Temmuz günü kamuoyuyla paylaşılan Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü imzalı hutbe sitenin arşivine yüklendi.

Erbaş’ın metnin dışına çıkarak okuduğu hutbe ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesindeki haberler bölümünde duruyor.

İŞTE TEPKİ ÇEKEN BÖLÜM

Orijinal hutbede yer almayan metin şöyle: Fatih Sultan Mehmed Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar.

İLGİLİ HABERİlber Hoca'dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a çok sert tepkiİlber Hoca'dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a çok sert tepki İLGİLİ HABERAtatürk'e sen ne zaman dua ettin!Atatürk'e sen ne zaman dua ettin! İLGİLİ HABEREski milletvekili Diker'den Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a düello teklifiEski milletvekili Diker'den Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a düello teklifi

 

Son güncelleme: 15:05 27.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more