Ayasofya’da tarihi gün… Corona tedbirleri maalesef hiçe sayılıyor!

Dünya insanlık mirasının en önemli anıtlarından Ayasofya, müze statüsünün iptal edilip camiye çevrilmesinin ardından 86 yıl sonra bugün cuma namazıyla ibadete açıldı. Vatandaşlar akın akın Sultanahmet'e gelirken, yer yer izdiham yaşanması ve corona virüsü tedbirlerinin hiçe sayılması büyük endişe yaratıyor.

Ayasofya Cami, bugün kılınacak cuma namazıyla ibadete açıldı. Tarihi yarım adada geniş güvenlik önlemleri alındı.

Türkiye’nin çeşitli kentlerinin yanı sıra yurt dışından da birçok vatandaş Ayasofya’nın bulunduğu tarihi Sultanahmet Meydanı’na geliyor.

FOTO: DHA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü cuma namazı öncesi corona virüsüne karşı alınan tedbirleri hatırlatarak şu uyarıyı yapmıştı:

“Ayasofya'da kılınacak cuma namazında, tarihi anı yaşama heyecanıyla, halkımızın tedbirleri terk etmeyeceğini umuyoruz. Şu ana kadar ulaşılan bilgiler salgın boyunca en büyük kalabalığın Ayasofya'nın ibadete açılışı sırasında oluşacağını gösteriyor. Tedbirli cumaları örnek alalım.”

FOTO: DHA

POLİS BARİKATINI AŞIP KOŞTULAR

Fakat sabahın erken saatlerinde bölgeye akın eden vatandaşların sosyal mesafe ve maske kurallarına riayet etmediği objektiflere yansıdı.

Haber merkezimize gelen fotoğraflarda, vatandaşların Çemberlitaş’ta izdiham halinde polis barikatını aşarak Ayasofya’ya doğru koştuğu görülüyor.

FOTO: İHA

Tarihi yarım adada birçok noktaya güvenlik bariyeri yerleştirilmişti. Tedbirler kapsamında yaklaşık 50 bin polisin çalıştığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 21 bin polis, Ayasofya ve çevresinde görev alıyor.

Durumun kontrolden çıkması halinde corona virüsüyle mücadelenin sekteye uğrayacağı bu kadar açıkken, yetkililerce alınan önlemlerin ne yazık ki yeterli olmadığı anlaşılıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
cami Corona Cuma Cuma namazı Dünya Emniyet Haber istanbul Maske Polis Sağlık Sağlık Bakanı son dakika Sultanahmet Türkiye
Loading...