Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji uyardı kar geliyor! İstanbul’a kar yağacak mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son dakika tahminlerine göre soğuk ve yağışlı hava yurda giriş yaptı. Perşembe günü rüzgar kuzeyden esmeye başlayacak, kar yağışı ve soğuk etkisini arttıracak. Küresel tahmin sistemleri tarafından yayınlanan rapora göre İstanbul’da perşembe gecesi kar bekleniyor. Tahmin sistemleri İstanbul’a kar yağma ihtimalini %85 olarak yayınladı.

10:12 -
Meteoroloji uyardı kar geliyor! İstanbul’a kar yağacak mı?

Yayımlanan son hava durumu raporuna göre; ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu’nun güneyi ve Karadeniz Bölgesi ile Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Ardahan, Hakkâri ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, Marmara bölgesi ile iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVA UZUN SÜRECEK

Ara ara güneşli günler görecek olsak da yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava dalgası tahminlere göre şubat ayının ilk haftalarına kadar etkili olacak.

Soğuk ve yağışlı hava etkisini uzun süre gösterecek

İSTANBUL’A KAR YAĞACAK MI?

Türkiye bu haftayı soğuk ve kar yağışlı bir havayla geçirecek. Mevsimin başlangıcından beri henüz tam olarak kar yağışı alamamış İstanbul, bu hava dalgasıyla birlikte kar yağışı alacak. Verilere göre İstanbul’a kar yağma ihtimali %85 olarak verildi, uyarıların ardından İstanbul’un batı kesimlerinde kar yağdı. İstanbul’da perşembe gecesi de karla karışık yağmur bekleniyor.

İstanbul’da perşembe gecesi kar yağışı bekleniyor

Kartal'daki Aydos Ormanlarında da kar yağışı etkisini gösterdi. (Fotoğraf: İHA)

AYDOS BEYAZA BÜRÜNDÜ

İstanbul'da dün gece saatlerinden itibaren kar yağışı tekrar etkili oldu. Kar yağışıyla beraber Kartal'daki Aydos Ormanları da beyaza büründü.

İstanbul'da Meteoroloji görevlileri tarafından Pazartesi gecesinden itibaren kar yağışının etkili olacağı uyarısında bulunulmuştu. Gece saatlerinde şehrin yüksek kesimlerinde yağmurla beraber kar yağışı etkili oldu. Kartal'daki Aydos Ormanlarında da kar yağışı etkisini gösterdi. Aydos Ormanında ağaç dalları ve yapraklar kar nedeniyle beyaza büründü.

KUVETTLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI?

Yağışların; sabah saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın; Akdeniz'in iç kesimleri ile Malatya ve Adıyaman çevrelerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK? 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz'in iç kesimleri ile Malatya ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu 3

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu 5

İzmir: Parçalı bulutlu 9

Adana: Parçalı ve çok bulutlu 15

Antalya: Parçalı bulutlu 17

Samsun: Çok bulutlu, yağmurlu 7

Trabzon: Çok bulutlu, yağmurlu 8

Erzurum: Çok bulutlu eksi (-) 5

Diyarbakır: Çok bulutlu 10

Son güncelleme: 09:13 30.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more