Bilim Kurulu toplantısı sonrası dikkat çeken aşı açıklaması: Üretim aşamasına geçildi

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste ilk aşı için üretim aşamasına geçildiği diğer 4 aday için de üretimin yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır" denildi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası dikkat çeken aşı açıklaması: Üretim aşamasına geçildi

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda salgınla ilgili son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Yerli aşı çalışmalarına da değinildiği vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

*Öncelikle, ülkemizde dünyayla hemen hemen eş zamanlı şekilde yürütülen aşı geliştirme çalışmalarında gelinen nokta görüşülmüştür.

*İnsan üzerinde ilk uygulamalara en yakın 5 aşının geldiği aşama Bilim Kurulu üyeleri ile ele alınmış, araştırma ürünü olarak üretilen ilk aşının detayları ve diğer 4 aşıda izlenecek aşamalar değerlendirilmiştir.

ÜRETİM AŞAMASINA GEÇİLDİ

*Hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste ilk aşı için üretim aşamasına geçildiği diğer 4 aday için üretimin de yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır.

TESTLER YAYGINLAŞTIRILACAK

*TÜİK ile işbirliği içinde yürüttüğümüz “Toplumsal Bağışıklık ve İnsidans (Görülme Sıklığı) Taraması” çalışmasının tekrarlanarak, antikor seviyesi ölçümüyle bağışıklığın tespiti, PCR testi ile aktif vaka oranının yeniden değerlendirilmesi konusu toplantının diğer bir gündem maddesi olarak ele alınmıştır.

*Çalışmanın tekrarının pandeminin seyrini daha net çizgilerle değerlendirme açısından faydalı olacağı konusunda görüş birliğine varılmıştır.

*Bilim Kurulu üyeleri ile tarama testleri politikamız da değerlendirilmiştir. Testlerin yaygınlaştırılarak, temas şüpheli vakalar haricinde test sayısının daha da arttırılması yönünde görüş birliğine varılmıştır.

Bakan Koca'dan uluslararası toplantıda 'yerli aşı' açıklaması İlginizi Çekebilir Bakan Koca'dan uluslararası toplantıda 'yerli aşı' açıklaması Corona virüs aşısı bulundu mu? Erdoğan'dan aşı açıklaması! İlginizi Çekebilir Corona virüs aşısı bulundu mu? Erdoğan'dan aşı açıklaması!
Bilim Corona Dünya Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı son dakika söz Türkiye