Van Gölü’nde batan göçmen teknesi bulundu

Van Gölü'nde 11 gün önce taşıdığı yaklaşık 60 kaçak göçmenle birlikte battığı belirtilen teknenin yeri tespit edildi. 106,5 metre derinlikte olduğu saptanan tekne ve cenazelerin çıkarılması için çalışma başlatıldı. MSB de teknenin ilk görüntülerini paylaştı.

Van’ın Gevaş ilçesinde kendi tekneleriyle Van Gölü’ne açılan kuzenler Sedat ve Medeni Akbaş için 27 Haziran günü saat 22.00 sıralarında kayıp ihbarı yapıldı.

Alabora olan tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş, Tuşba ilçesinde bulunarak 28 Haziran günü saat 23.00 sıralarında jandarmaya götürüldü. Medeni Akbaş’ın verdiği bilgiler doğrultusunda Sedat Akbaş ile yaklaşık 60 kaçak göçmenin bulunduğu teknenin battığı bölgede arama çalışması başlatıldı.

Şu ana kadar yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen 13 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

(FOTO: DHA)

106,5 DERİNDE

Bugün yapılan arama çalışmalarında ise batan teknenin yeri tespit edildi. Van Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, tekne ve cenazelerin çıkartılması için gerekli çalışmalara başlandığı belirtildi. Teknenin Çarpanak Adası açıklarında, 106,5 metre derinlikte olduğu ifade edildi.

Van Gölü’nde 11 gündür havadan, karadan, göl yüzeyinden ve su altından sürdürülen arama tarama çalışmalarını Jandarma Asayiş Bot timlerinin Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen 6 kişilik Sualtı Arama timi katılırken, Deniz Kuvvetleri’nden gelen ekip de ‘Yatay Sonar’ ve ‘ROW’ cihazlarıyla geminin yerini tespit etmek için çalışma yürütüyordu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Van Gölü'nde yasadışı düzensiz göçmenleri taşırken batan teknenin yeri, arama-kurtarma çalışmalarına katılan Deniz Kuvvetlerimize ait “Birinci Sınıf Dalgıç” özel ihtisaslı Sualtı Arama Kurtarma (SAK) Timimiz tarafından 14.30 sularında 107 metre derinlikte tespit edildi” denildi. (DHA)

Bakan Soylu duyurdu: Batan teknede 55 - 60 kişi olduğu değerlendiriliyor İlginizi Çekebilir Bakan Soylu duyurdu: Batan teknede 55 - 60 kişi olduğu değerlendiriliyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...