Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgının hızını kestik

Adana'da açıklama yapan Fahrettin Koca, kentte Eylül ayında corona virüsü vaka sayısında pik noktasını yaşadığını ancak şu dönemlerde sayıların tekrardan azalışa geçtiğini söyledi. Türkiye genelinde Eylül ayında hasta sayılarının artışa geçtiğini belirten Koca, "Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerin sıkı denetimi sayesinde salgının hızını kestik. Ülke genelinde vaka sayılarında ki azalışı görüyoruz. Bu iyi gidiş bizi asla rehavete sürüklememeli." şeklinde konuştu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgının hızını kestik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana'nın Eylül ayında corona virüsü vaka sayısında pik noktasını yaşadığını ancak şu dönemlerde sayıların tekrardan azalışa geçtiğini söyledi.

Bakan Koca, yatak doluluk oranlarından da bahsederek, “İlimizdeki yatak doluluk oranımız ise yüzde 59. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74. Solunum cihazına bağlı hasta sayımız ise yüzde 30. Ancak Adana'da 60 yaş ve üstü vatandaşları koruyamıyoruz. 60 yaş üstünün hasta oranı bu yaş grubunun nüfusa oranından yüzde 50 oranında fazla” dedi.

FOTO: İHA

“VATANDAŞLAR REHAVETE SÜRÜKLENMEMELİ”

Geçen ay corona virüs salgınında vaka sayılarında artış olduğunu söyleyen Bakan Koca, şunları söyledi:

“*Corona virüs salgınında geçtiğimiz ay şiddetlenme yaşadık. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçmişti. Bu artış her ilde aynı olmadı. Hasta sayılarında bazı bölgelerde istemediğimiz yükselişler gördük. Bu bölgelere acil müdahalelerimiz oldu. Bazı bölgelerde sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın dirayetiyle sıkıntı yaşamadık.

*Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerin sıkı denetimi sayesinde salgının hızını kestik. Ülke genelinde vaka sayılarında ki azalışı görüyoruz. Bu iyi gidiş bizi asla rehavete sürüklememeli. Mücadelemizi sürdürüyoruz. Burada bize güç katacak vatandaşlarımızın dikkati ve kurallara riayeti olacaktır.”

“YATAK DOLULUK ORANLARINDA SORUN YOK”

Adana'daki korona virüs vakaları hakkında da bilgiler veren Bakan Fahrettin Koca, şöyle devam etti:

“*Adana Eylül ayında salgındaki pikini yaşadı. Yüksek seyreden hasta sayılarına şahit oldu. Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle vaka sayılarını kontrol altına almaya başladık son 2 haftada vaka sayılarımız 3'te bir oranına indi. Adana'da vakamız Eylül başından itibaren en yüksek olan seviyesinden yaklaşık yüzde 66 oranında azalma gösterdi.

*Covid polikliniği müracaat eden hasta sayısı yüzde 40 oranına kadar inmiş oldu. İlimizdeki yatak doluluk oranımız ise yüzde 59. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74. Solunum cihazına bağlı hasta sayımız ise yüzde 30. Bu anlamda bir sorun olmadığını çok rahatlıkla söylemek mümkün.”

“BÜYÜKLERİMİZİ KORUYAMIYORUZ”

Adana'daki istatistiklere göre 60 yaş ve üzeri vatandaşların korunamadığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Büyüklerimizi yeterince koruyamadığımızı görüyoruz. 60 yaş üstünün hasta oranı bu yaş grubunun nüfusa oranından yüzde 50 oranında fazla. Temaslıları ne kadar erken teşhis edebilirsek o kadar salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz.

*Adana'da şu an 228 filyasyon ekibimiz sahada çalışıyor. Her ekip 3 kişiden oluşuyor. Türkiye genelinde temaslıların taranması ortalama 7,5 saat iken Adana'da 6,5 saate kadar inmiş oldu. Bu Türkiye ortalamasının da altında. İhmal edilen tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden verilen taviz yeni hasta olarak dönüyor. Herkesi tedbirlere sıkı sıkı uymaya davet ediyorum” şeklinde konuştu. (İHA)

Adana Corona korona Sağlık Sağlık Bakanı Türkiye