Sözcü Plus Giriş

Akaryakıt istasyonuna füzeli saldırı: 14 ölü

Husiler, Yemen’in doğusundaki Marib kentinde bir akaryakıt istasyonuna düzenlediği balistik füzeli saldırıda 14 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de yaralandı.

Güncellenme: 23:47, 05/06/2021
Akaryakıt istasyonuna füzeli saldırı: 14 ölü

Marib Valisinin Sözcüsü Ali Al-Ghulisi, Husilerin, ülkenin doğusundaki Marib kentinde yer alan Al-Rawda bölgesinde bir akaryakıt istasyonu balistik füzeyle vurduğunu duyurdu.

Saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 14 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Al-Ghulisi, ölenlerin tamamının sivil olduğunu ve 5 kişinin de yaralandığını ifade etti. Husiler’den ise saldırıya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.

Marib Valiliği İnsan Hakları Ofisi Direktörü Abd Rabbo Jadee de Husi milislerinin Marib'te sivillere yönelik sürekli ve sistematik saldırılarını kınadı. Saldırı, ABD’nin Yemen Özel Elçisi Tim Lenderking’in dün yaptığı açıklamada, Husileri bölgede acilen ihtiyaç duyulan ateşkesi reddetmekle suçlamasının ardından gerçekleştirildi.

SİHA'LAR İLE AMBULANSLARI VURDULAR

Yerel medyaya yansıyan haberlerde, Husi milislerinin akaryakıt istasyonunu hedef alan saldırısında 7 otomobilin tahrip olduğu aktarıldı. Husilerin füze saldırısından kısa bir süre sonra patlayıcı yüklü bir insansız hava aracı (SİHA) ateşlediği belirtildi. SİHA'nın yaralıları hastanelere götürmek için bölgeye gelen 2 ambulansı imha ettiği bildirildi.

Öte yandan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana Yemen’de başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

İlginizi ÇekebilirYemen ve Katar arasındaki diplomatik ilişkiler yeniden başlıyorYemen ve Katar arasındaki diplomatik ilişkiler yeniden başlıyorİlginizi ÇekebilirYemen'de havalimanında patlamaYemen'de havalimanında patlama