Cezayir’deki orman yangınlarında 25’i asker 42 kişi hayatını kaybetti

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, ülkede devam eden orman yangınlarında 25'i asker 17'si sivil olmak üzere 42 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Cezayir’deki orman yangınlarında 25’i asker 42 kişi hayatını kaybetti

Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman yaptığı açıklamada, ülkedeki birçok eyaleti kasıp kavuran orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısının 25’i asker 17’si sivil olmak üzere 42’ye yükseldiğini duyurdu.

Başbakan Abdurrahman, hükümetin uluslararası toplumdan yardım istediğini ve yangınları söndürmek için uçak kiralamak üzere ortaklarla görüşmelerde bulunduğunu ifade etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, ülkenin çeşitli bölgelerine yayılan orman yangınlarında 25 askerin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Tebbun yaptığı yazılı açıklamada, “Bejaia ve Tizi Ouzou dağlarında çıkan yangınlardan yüzden fazla vatandaşı kurtarmayı başaran Ulusal Halk Ordusu’nun 25 üyesinin şehadet haberini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Şehitlerimizin ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz. Şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum” demişti.

ÜLKE GENELİNDE 13 BÖLGEDE 41 YANGIN DEVAM EDİYOR

Cezayir Sivil Koruma Genel Müdürlüğü daha önce yaptığı açıklamada, ülke genelinde 13 eyalette 73’e yangın çıktığını duyurmuştu. Müdürlük, ekiplerin şu anda 13 eyalette 41 orman yangınını söndürmek için çalıştığını kaydetti.

“AYNI ANDA 50 YANGIN ÇIKMASI İMKÂNSIZ”

Yangınlardan en çok etkilenen Tizi Ouzou vilayetini ziyaret eden Cezayir İçişleri Bakanı Kamal Beljoud, yangınların arkasında suçlu eller olduğunu ifade ederek, hükümetin etkilenen herkese yardım edeceğini belirtti.

Beljoud, “Aynı anda 50 yangın çıkması imkansız ve güvenlik güçleri gerekli soruşturmaları başlatacak. Diğer eyaletlerde de bunu yaşadık. Cezayir’i her şekilde yok etmekte ısrar eden nefret edenler var, ancak onlarla yüzleşecek adamlarımız var” dedi.

Yangınlarda son durum! OGM'den açıklama İlginizi Çekebilir Yangınlarda son durum! OGM'den açıklama