Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin yardımcısına suikast girişimi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiynin danışmanı Serhiy Shefirin otomobiline ateş açıldı. Polis, geniş kapsamlı operasyon başlattı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin yardımcısına suikast girişimi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiynin yardımcısı Serhiy Shefirin otomobiline, başkent Kievin güneyindeki Lisnyky bölgesi yakınlarında ateş açıldı. Ukrayna Ulusal Polisinden yapılan açıklamada, otomobile 10dan fazla kurşunun isabet ettiği, sürücünün yaralandığı belirtildi. Ukrayna polisi, saldırganları yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattı.

Öte yandan Reuters’ta yer alan habere göre bir hükümet yetkilisi Shefir’in olaydan yara almadan kurtulduğunu açıkladı.

UKRAYNA’DAN İLK RESMİ AÇIKLAMA

Olaya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Ukrayna İçişleri Bakanı Monastyrskyi, “Bu saldırının amacının gözdağı vermek değil, Ukrayna Devlet Başkanı'nın yardımcısını öldürmek olduğunu vurgulamak istiyorum. Arabaya ondan fazla kez ateş edildi, 11’den fazla kurşun girişi belirlendi. Yaralanan sürücü ameliyata alındı, hayati tehlikesi yok. Daha hastaneye gitmeden, polis ekiplerine saldırganların nereden ateş edildiğini söylemeyi başardı. Bu, polis ekiplerinin olay yerini incelemesine ve gerekli soruşturma eylemlerini gerçekleştirmesine olanak sağladı” dedi.

“YABANCI DEVLETLERİN SUİKASTTA PARMAĞI OLMA İHTİMALİ DEĞERLENDİRİLİYOR”

Ukrayna Ulusal Polis Teşkilatı Başkanı Ihor Klymenko, yabancı devletlerin özel servislerinin de suikast girişiminde yer alıp almadığının değerlendirildiğini ifade ederek, “Şu anda, ilk verileri dikkate alarak, suikast girişiminin üç ana versiyonunu düşünüyoruz. Yabancı devletlerin özel servislerinin katılımıyla gerçekleşme ihtimalinin yer aldığı bir versiyon da değerlendiriliyor” dedi.

Ukrayna'dan çok sert açıklama: 'Rusya ile savaşabiliriz' İlginizi Çekebilir Ukrayna'dan çok sert açıklama: 'Rusya ile savaşabiliriz' AİHM: Litvinenko suikastının arkasında Rusya var İlginizi Çekebilir AİHM: Litvinenko suikastının arkasında Rusya var