Aşı randevusu alma (MHRS ve e Nabız): 24 saatte 1 milyon doz aşı!

Corona virüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşı programı kapsamına dahil olan vatandaşların artması nedeniyle aşı merkezlerinde yoğunluk yaşanıyor. Aşı randevusu MHRS sistemi ve e Nabız üzerinden alınabiliyor. 40 yaş üstü vatandaşlar, SGK kayıtlı çalışanlar ve öncelikli meslek grupları aşı randevusu oluştururken dilerse BioNTech, dilerse de Sinovac aşısı olabilecek.

Aşı randevusu alma (MHRS ve e Nabız): 24 saatte 1 milyon doz aşı!

Aşılama yaş sınırlamasının düşmesiyle ve öncelikli meslek gruplarının genişletilmesiyle son dönemde arttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 24 saat içerisinde 1 milyon 240 bin 311 doz aşı yapıldığını duyurdu. Vatandaşlar MHRS ve e-Nabız üzerinden aşı randevusu oluşturmaya devam ediyor.

MHRS RANDEVU SAYFASI

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aşılama programı kapsamında sırası gelen ve kriterlere uyan vatandaşlar, e-Nabız sistemi üzerinden “Covid-19 aşı durumunu sorgula” sekmesi altından bunu kolaylıkla öğrenebilir ya da aralarında boşluk bırakarak AŞI, T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini 2023'e kısa mesaj atarak aşı uygunluk durumlarını öğrenebilirler. Bu aşamanın ardından aşı onam formuna hem e-Nabız'dan hem gelen kısa mesaj ile erişebiliyor. Eğer vatandaş aşı grubunda yer alıyor ise, aşı randevusunu; e-Nabız üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) bağlanarak ya da MHRS mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO182 hattını arayarak alabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız'da hem de vatandaşların cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

E NABIZ AŞI RANDEVUSU EKRANI

NE ZAMAN AŞI OLACAĞIM?

Corana virüsü için aşı sıranızın gelip-gelmediğini e-Nabız üzerinden öğrenebilirsiniz. e-nabız sayfası üzerinde “KEŞFET” bölümünde yer alan “AŞI TAKVİMİ” içerisinde yer alan “COVİD-19 AŞISI” kısmına tıklayınız. Eğer aşı için hakkınız bulunuyorsa MHRS sistemi üzerinde randevu alabilirsiniz.

Eğer “COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Aşılama için Bakanlığımızın belirlediği öncelik sıralaması göz önünde bulundurularak durumunuz günlük değerlendirmelerle güncellenebilecektir. Sağlık çalışanı iseniz, çalıştığınız kuruma başvurarak bilgilerinizin güncellenmesini sağlayınız.” yazısı yer alıyorsa ise sıranız henüz gelmemiştir.

MHRS RANDEVU ALMA

Corona aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182’den randevu alınarak başvuru yapılabilecek.

MHRS Web’den randevu almak için; Daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz.

Corona virüs aşısı randevusu için, sisteme giriş yapıldıktan sonra “Hastane randevusu al” seçeneği üzerinden “Genel Arama” ardından “Covid-19 aşı” seçeneğini tıklayarak gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

24 SAATTE 1 MİLYON 240 BİN 311 AŞI

Bakan Koca, “1 milyon 240 bin 311. Sizce nedir? 24 saat içinde bu kadar doz aşı, randevu alıp aşı olan bu kadar insan. Önümüzdeki günler için güven. Sağlık çalışanlarımız için tatlı bir yorgunluk” ifadelerini kullandı.

AŞILAMADA SON DURUM

Sağlık Bakanlığı'nın COVID-19 aşısı bilgilendirme platformunda yer alan bilgilere göre, 16 Haziran saat 00:07 itibariyle toplam 35 milyon 865 bin 901 aşı yapıldı.

Güncel verilere göre; 21 milyon 933 bin 714 kişiye birinci doz, 13 milyon 932 bin 187 kişiye de ikinci doz aşı uygulandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aşı randevusu BioNTech Corona Covid-19 hastane Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı SGK Sinovac uygulama
Loading...