Tunç Soyer: Asıl vahim olan…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 'Kardeş Kent Uygulaması' için Ardahan'a düzenlediği ziyaret kapsamında muhtarlarla buluştu. Başkan Soyer, "İşsizlik, yoksulluk var. Yolsuzluk da var. İnsanlar geleceğe dair umutlarını kaybetmeye başladı. Asıl vahim olan bu. Bu bir kader değil, bu hikaye değişebilir. Yeniden yazılabilir" diye konuştu.

Tunç Soyer: Asıl vahim olan…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; Erzurum, Ardahan ve Kars’a düzenlediği geziyi tamamladı. Ardahan’da muhtarlar, sivil toplum örgütleri, meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaşı buluşturan toplantıya katıldı.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir ve Ardahan CHP İl Başkanı Yalçın Taştan’ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda, dayanışmanın önemi vurgulandı. Toplantıda konuşan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, kentin il olduğunu ancak istedikleri seviyeye gelemediklerini söyledi.

”KALKINMA KOOPERATİFİ KURULMASINI DESTEKLİYORUZ”

Demir, “Üreten emekçi kadınlarla, kooperatifçilik denildiğinde sadece tabela değil icraatta bütün dünyayla ülkemiz adına diyalog kuran Neptün Soyer öncülüğünde Tarımsal Kalkınma Kooperatifİ kurulmasını destekliyoruz. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığını kendisine rehber edinmiş milletiz ve iliz. 40 yıl Rus esaretinde, 1887’de Osmanlı-Rus savaşlarında Osmanlı’nın Ruslara savaş tazminatı olarak bıraktığı bölgeyiz. Ta ki 1923’te büyük Atatürk Cumhuriyeti ilan ederek, buraya yeniden al yıldızlı bayrağımızı dikinceye kadar çok büyük sıkıntılar çektik” dedi.

“CUMHURİYETİN ESERLERİNDEN GERİYE BİR ŞEY KALMADI”

Bölgede et entegre tesisleri, et balık kurumu, çimento ve şeker fabrikasının bulunduğunu, ancak bu tesislerin kapatıldığını ifade eden Faruk Demir, şunları söyledi:

*Fabrikalar sayesinde içerisinde barındırdığı ekonomik kaynakların çağdaş koşullarla çoğaltılarak pazara sunulacağı ve vatandaşın doğduğu yerde doyacağı politikaları, Cumhuriyet başlattı. Çok üzgünüz ki onlardan geriye hiç bir şey kalmadı. Kalmayınca da biz İzmir’e, İstanbul’a gittik.

*Ama atalarımız, dedelerimiz bu topraklarda tıpkı İzmir’de yaşayan kentli gibi refah içerisindeydi. Ama elimizden o enstrümanlar alınınca biz hiç bir enstrümanımız olmadan toprakla baş başa kaldık.

*Biz de çareyi göç de bulduk. Şimdi İzmir’in bilgisi, birikimi, Tunç Soyer başkanımızın köylüye verdiği özverili çalışmaların, bilgi birikiminin Seferihisar’ın ardından İzmir’e, oradan da Türkiye’ye olan katkısı sürecek. Biz sadece maddi bir yardım değil, artık balık tutmayı öğrenmek istiyoruz.

ARDAHAN’I ZİYARET EDEN İLK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Ardahan’ın topraklarını değerlendirmek istediklerini söyleyen Başkan Demir, “Bize İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Neptün hanımın kooperatifçilikteki bilgisi, birikimi, teknik desteği rehber olacak. Sadece İller Bankası’ndan gelen parayla yolu süpürüp, çöpü toplamayacağız. Biz bu kentin kaderini değiştireceğiz. Anadolu’ya örnek olacağız. Ve seçim zamanı ‘Evet, oluyormuş’ dedirteceğiz” dedi.

Faruk Demir, Ardahan’ı ziyaret eden ilk büyükşehir belediye başkanı olduğunu belirttiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti.

BAŞKAN SOYER: NEDEN BURADAYIZ?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de toplantıdaki konuşmasında Ardahan’a gelmelerinin nedenlerini bir kez daha anımsatarak, şunları söyledi;

*Niye buradayız? Hayatım boyunca dayanışmanın ne kadar kıymetli bir şey olduğunu anlayarak yaşadım. Pandemi döneminde İzmir’de kampanya başlattık. İzmirliler büyük destek verdi. Sonra deprem felaketi yaşadık. Depremde Türkiye’nin her yerinden destek geldi.

*Doğrusu bu kadar büyük yardımlar, böylesi bir yüce gönüllülük karşısında, biz de size el uzatmaya geldik. İnsanlarımız özellikle afet dönemlerinde birbirine destek olma konusunda çok yüce gönüllü. Neden sadece afet dönemlerinde dayanışmayı hatırlıyoruz?

*Eğer bu dayanışmayı, işbirliğini, birbirimize sahip çıkma duygusunu normal zamanlarda da hatırlasak, o felaketler başımıza gelmeyecek.

“İNSANLAR GELECEĞE DAİR UMUTLARINI KAYBEDİYOR”

Konuşmasında ekonomik krize de değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi:

*İzmir ile Ardahan bir araya geldi, ortaya bir şey çıkacak değil mi. O ikimizin yaptığından daha fazlasını ortaya çıkarıyor. Dayanışma böyle bir şey. Çünkü o dalga dalga umut veriyor, bölgeye yayılıyor. Umut veriyor.

*Dayanışma o nedenle çok kıymetli. Bu sadece Ardahan ile İzmir arasında bir mesele değil. Bu memleket Edirne’den Ardahan’a tek bir coğrafya. Şimdi herkes umutsuz.

*İşsizlik, yoksulluk var. Yolsuzluk da var. İnsanlar geleceğe dair umutlarını kaybetmeye başladı. Asıl vahim olan bu. Bu bir kader değil, bu hikaye değişebilir. Yeniden yazılabilir. Bu memleketin insanlarının sağduyusuna inanıyorum.

“ATALARIMIZ YALIN AYAK EMPERYALİZME KARŞI ZAFER KAZANDI”

30 Ekim İzmir depreminde, yurttaşlara erzak paketi götürdüklerini ve “Bize getirdiler, almayanlara verin” yanıtı aldıklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, “Bizim insanımız böylesine tok, böylesine yüce gönüllü. Bizim daha iyisine layık olduğumuzu anlamamız ve buna uygun çaba göstermemiz lazım. Bunun da tek yolu dayanışmadan geçiyor. Birbirimize sahip çıkarsak iyi bir şey yapacağımızı bilmemiz gerekiyor. Bizim bu toprakların üzerinde yaşayan insanlarımızın çok daha fazlasını hak ettiğini, çok daha fazlasına layık olduğunu biliyoruz. Atalarımız yalın ayak, emperyalizme karşı zafer kazandı. Bıraktıkları bu cennet topraklarda çok daha fazlasını yapmamız mümkün. Bunlar bereketli topraklar. Dünyanın en zengin toprakları. Biz bu kadar kötü yönetilmeyi hak etmiyoruz” diye konuştu.

”HAYVANCILIK NEFES ALAMIYOR”

Yanlış tarım politikaları nedeniyle hayvancılığın nefes alamaz hale geldiğini de vurgulayan Soyer, şöyle dedi:

*Hayvancılıkta yem sorunu yaşıyoruz. Neden? Çünkü hem tahıl ekimini azaltmışız hem de kullandığımız hibrit tohumlarla 80 santimetre çıkan tahıl yetiştiriyoruz. Samanı bile olmuyor. Sonra samanı ithal ediyoruz. İzmir’de saz çavdarı hasadı yaptık. Saz çavdarı atalık bir tohum, boyu iki metreye çıkıyor.

*Su istemiyor. Saman fabrikası gibi. Yüzyıllarca atalarımız bunu yetiştirmiş. İsrail’den hibrit tohumları almışlar. Bugün hayvancılık nefes alamıyor. Yemin maliyeti karşılanamıyor. Biz gerçekten İzmir’den Ardahan’a elimizi uzatacağız. Ardahan da bize elini uzatacak. Dayanışma çift taraflı bir şey. Dayanışma tarafları mutlu eder. İç huzuru yaşar, birbirinden beslenirler. Kimse bir tarafa lütuf yapmaz. El ele vermektir.

*Ben buradan büyükbaş hayvan kavurmasını aldığım zaman Ege’deki kuraklıkla mücadele ediyorum. Biz birbirimize el vereceğiz. Bunun sonucunda bölgenizde yaşayanlar görecek ki bizim gibi iyi insanlar, bir birine destek veren insanlar bu memleketin geleceğini değişitirebilir. Bugün içerisinde bulunduğumuz kötü koşulları değiştirebilirler. Çünkü onlar üretiyor, çalışıyor, bu vatanı seviyor.

CHP İl Başkanı Yalçın Taştan da Ardahan’ın il olduğunu ancak kenti büyütemediklerini, geliştiremediklerini belirterek, insanların topraklarını terk ettiklerini anımsattı. Taştan, Soyer ve Demir’in Ardahan’da yaşanan göçü durdurmak için çabaladıklarını söyleyerek, her iki başkana teşekkür etti.

ARDAHAN’DA KÖYLERİ GEZDİ KARS’TA ESNAFI DİNLEDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ardahan’ın köylerini de ziyaret ederek, köylülerle sohbet etti. Kentteki tekstil fabrikası ile et kesimhanesini de gezerek bilgi alan Başkan Tunç Soyer, Çıldır Gölü’nde kuş gözlemi için inceleme yaparak, proje çalışması başlatacaklarını söyledi.

Ardahan’daki programının ardından Kars’a geçen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ardahan’ın ardından Kars’a geçerek şehri gezerek esnaf ziyaretinde bulundu. Soyer, ”İzmir’den Kars’a kadar dert aynı. Yoksulluk, işsizlik var. Ama asla yılgınlık yok. Ülkemizi mutlu yarınlara birlikte taşıyacağız” dedi.

Başkan Soyer duyurdu! İhale süreci başlıyor İlginizi Çekebilir Başkan Soyer duyurdu! İhale süreci başlıyor Tunç Soyer 'onlar için ne yapsak az' diyerek duyurdu İlginizi Çekebilir Tunç Soyer 'onlar için ne yapsak az' diyerek duyurdu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...