İmamoğlu, Bayburt’ta Baksı Müzesi’ni ziyaret etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Oya-Hüsamettin Koçan çifti tarafından Bayburt’a bağlı Bayraktar Köyü’nde kurulan Baksı Müzesi’ni gezdi. İmamoğlu, “Bir insanın tek başına yaşamı değiştirme adına neler yapabileceğinin çok kıymetli bir ispatı. Harika bir iş olmuş. Hayatı değiştirmiş. Bu toprakların kendilerine kocaman bir teşekkür borcu var” dedi. İmamoğlu, İBB olarak, İstanbul halkı adına Baksı Müzesi’yle iş birliği yapacaklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 8 Ekim akşamı  Gümüşhane'den Bayburt'a geçti. Bayburt'a yoğun bir ilgiyle karşılanan İmamoğlu, geceyi Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ve eşi Oya Koçan tarafından Bayburt'a bağlı Bayraktar Köyü'nde kurulan, “2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödül”ü sahibi Baksı Müzesi'ne ait konaklama alanında geçirdi.

Koçan çifti tarafından ağırlanan İmamoğlu, sabah saatlerinde de bozkırın ortasına kurulmuş bir “sanat vahası” konumundaki Baksı Müzesi'ni gezdi. Koçan çifti, İmamoğlu ile birlikte CHP milletvekilleri Gökan Zeybek, Turan Aydoğan ve Ahmet Kaya'ya müze ve içindeki sanat eserleri ile ilgili bilgi verdi.

“YENİ HİKAYELER YARATMAZSAK, GELECEK OLMAZ”

Müzeni konferans salonunda bir konuşma yapan Prof. Koçan, hayali olan Baksı Müzesi'ni, “Anadolu'nun kültürel zenginliklerine saygı duyan bir proje” olarak tanımladı.

Anadolu'nun dünyanın en önemli kültür üreten coğrafyalarından biri olduğunu vurgulayan Prof. Koçan, “Biz, yeniden Anadolu’ya bu itibarı iade etmek için çabalarken, bir yandan da hikayemize sahip çıkacağız” dedi.

Koçan, “Anılarımıza, destanlarımıza sahip çıkacağız. Ama yeni hikayeler yaratmazsak, hayallerimiz olmazsa, gelecek olmaz diye düşünüyorum. Baksı, bu ikisini birleştiren bir proje, bir köprüdür” dedi. Kadın istihdamına ve çocukların eğitimine çok önem verdiklerini kaydeden Prof. Koçan, “Bunu sizlerle paylaştığım için de çok mutluyum. Bize onur verdiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu bir protokol konuşması değil, bir dost konuşmasıdır. Onun için çok mutluyuz eşimle ben. Tüm Baksılılar ve Bayraklılılar olarak ayrıca çok çok çok teşekkür ediyoruz size” diye konuştu.

“BU TOPRAKLARIN KOCAMAN BİR TEŞEKKÜR BORCU VAR”

Prof. Koçan, konuşmasının ardından İmamoğlu'nu, “Bir şeyler demek ister misiniz” diyerek mikrofona çağırdı. “Sadece teşekkür ediyorum yanınızda size. Çünkü onu yapmam lazım” diyen İmamoğlu, Prof. Koçan'ın hayalinden İstanbul'daki görüşmeleri aracılığıyla haberdar olduğunu belirtti.

Baksı Müzesi'nin bir insanın tek başına yaşamı değiştirme adına neler yapabileceğinin çok kıymetli bir ispatı olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Dünyada çok az örneği vardır diye düşünüyorum. Bence bu toprakların kendilerine kocaman bir teşekkür borcu vardır” şeklinde konuştu. İBB olarak, İstanbul halkı adına Baksı Müzesi'yle güçlü bir iş birliği ağı kurmak istediklerini vurgulayan İmamoğlu, “Buna sıkı bir ev ödevi gibi bakıp, yerine getirme konusunda çalışmaları başlatacağız. Tahmin ediyorum bu çalışmaları yönlendirecek ve kabiliyetlerini sürdürebilir hale getirecek olan yine Hocamın bize tutacağı ışık olacaktır. Bu konuda kararlıyız. Gerçekten olağanüstü bir iş. Harika bir iş olmuş. Hayatı değiştirmiş” ifadelerini kullandı.

AVRUPA KONSEYİ MÜZE ÖDÜLÜ'NÜ 2014'TE KAZANDI

Bayburtlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından 2012’de inşa edilen Baksı Müzesi, Bayburt'a 45 kilometre uzaklıktaki Bayraktar Köyü’nde kurulu sanat müzesidir. Kurulduğu Bayraktar Köyü’nün eski adı olan “baksı” sözcüğü, eski Türklerde “bilgin, hekim, şaman” anlamlarına gelmektedir. Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi gibi bölümlere sahip olan müze, 40 dönümlük bir alanda kurulmuştur. Baksı Müzesi, Avrupa Parlamenterler Meclisi himayesinde verilen “2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü”nü, 8 Nisan Salı günü Strazburg, Palais Rohan'da aldı. Ödülün simgesi olan Joan Miro'nun “Güzel Göğüslü Kadın” isimli bronz heykelciği, 1 yıl boyunca Müze'de sergilendi.

'Müze Gazhane'den 'Kente Doğru' bir sergi İlginizi Çekebilir 'Müze Gazhane'den 'Kente Doğru' bir sergi