Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına siyasilerden sert tepki

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti. Karar sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İktidara olduğumuzda ilk 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesini yürürlüğe koyacağız" dedi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla iptal edilen İstanbul Sözleşmesi'nin feshine yönelik açılan davanın duruşması Danıştay'da görüldü. anıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı kararının iptal istemini oy çokluğuyla reddetti. İptal isteminin reddine 5 kişilik mahkeme heyetinden 3 üye onay verirken, 2 üye şerh düştü. Danıştay, temyiz yolunu açık tuttu.

KILIÇDAROĞLU: İLK 24 SAAT İÇİNDE SÖZLEŞMEYİ YÜRÜRLÜĞE KOYACAĞIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, yaptığı çağrının ardından, KYK borçlarının faizlerinin silinmesine ilişkin soruya, “O mesele bitti arkadaşlar. Bu ülkenin daha önemli sorunları var onlarla ilgileneceğiz. Gündemimizde yeni sorunlar var” şeklinde cevap verdi.

Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetmesini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bu millete sözüm var. İktidar olduğumuzda…Allah'ın izniyle iktidar olacağız halkın takdiriyle. İlk 1 hafta içinde, hatta 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni tekrar yürürlülüğe koyacağız” dedi.

AKŞENER: KİRLİ BİR ZİHNİYETİ MEMNUN ETMEK İÇİN VERİLEN SİYASİ KARAR

Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetmesinin ardından paylaşımda bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bugün, kirli bir zihniyeti memnun etmek için verilen bu siyasi karardan sonra; kadınlara yönelik her türlü şiddette, cübbelerini ilikleyip o imzayı atan parmakların izi olacak. Ama az kaldı. Biz geleceğiz ve İstanbul Sözleşmesi yeniden yaşatacak!” ifadelerini kullandı.

BABACAN: SÖZLEŞMEYİ YENİDEN YÜRÜRLÜĞE KOYACAĞIZ

Danıştay 10'ncu Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi kararına ilişkin açıklamada bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kararı hukuka aykırıdır. İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmaya devam edeceğiz ve iktidara geldiğimizde ilk iş, sözleşmeyi yeniden yürürlüğe koyacağız. Bu hukuksuzluk devam etmeyecek. Milletimize sözümüz olsun” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU: DANIŞTAY SİYASİ İRADEYE BOYUN EĞMİŞTİR

Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetmesiyle ilgili açıklamada bulunan Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, “Danıştay İstanbul Sözleşmesi kararıyla hukukun üstünlüğünü yok sayarak siyasi iradeye boyun eğmiştir. Biz tüm hukuksuzlukları çözeceğiz. İstanbul Sözleşmesini yeniden yürürlüğe koyacağız” dedi.

MUHARREM İNCE: KARAR HUKUKSUZDUR

Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetmesiyle ilgili görüşlerini paylaşan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin Danıştay'ın aldığı karar hukuksuzdur! Hukuku ve hukukun üstünlüğünü savunmayacaksanız o makamları terk edin. Yazıklar olsun” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanı Kararının iptaline ilişkin partimiz adına Danıştay’da açtığım iptal davası 2’ye karşı 3 oyla az önce reddedildi. Avukatımız temyiz hazırlığını yapıyor, hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: Danıştay, bir kişinin TBMM'yi, hukuku ve Anayasayı yok saymasına dur diyemedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: Tek adam yönetimi TBMM’nin de, hukukunda üstünde olursa tuz kokmuş demektir. Sonra ekonominde kötü olur, demokrasinde kötü olur, olan ülkeye olur. Danıştay’da çay toplama sezonu kesintisiz devam ediyor. Yazık…

AYLİN NAZLIAKA: DANIŞTAY, ‘PADİŞAHIM ÇOK YAŞA’ DEDİ

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'nın Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararına ilişkin basın açıklaması şöyle:

*Danıştay 10. Dairesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine ilişkin kararının iptali talebini reddetti. İptal isteminin reddinde 5 kişilik mahkeme heyetinden 3’ü onay, 2’si ret verdi. Onaylayan arasında mahkemenin tek kadın üyesi olan ve AKP döneminde İBB'nin 1. Hukuk Müşaviri iken Danıştay'a atanan Lütfiye Akbulut da var. Anlaşılan Akbulut, bu atamanın hakkını vermiş oldu.

*Kararın gerekçesinde, milletlerarası anlaşmaların feshedilmesi, sona erdirilmesi ve anlaşmalardan çekilme kararlarının Cumhurbaşkanının ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanı’ sıfatıyla temsil yetkisi içerisinde olduğu yer alıyor.

* Bunun dayanağı olarak da “9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. maddesi ile bir milletlerarası andlaşmayı onaylama veya sona erdirme konusunda Cumhurbaşkanına tam bir yetki tanınarak bu işlemler Cumhurbaşkanının takdirine bırakılmıştır” ifadesi kaydediliyor. Yani “Tek adam” tanımımız bir kez daha tescillendi!

*Yetkide ve usulde paralellik ilkesi yok sayıldı. Danıştay 10. Dairesi “Padişahım sen çok yaşa!” dedi. Anayasa bir kez daha ayaklar altına alındı. Saray'ın iradesi Meclis'in iradesinin üzerinde tutuldu.

*Bu karar, “Ben kadınların yaşam hakkından vazgeçtim!” demektir. Bu karar, “Ben haklıların değil, güçlülerin hukukunu savunuyorum” demektir.  Yani bu karar, “Ben hukuk devleti değilim, Anayasa'dan vazgeçtim” demektir.  Üç kere boş ol diyerek, uluslararası bir sözleşmeden çıkmak, diğer sözleşmeler için de tehlike oluşturmaktadır.

*Biz Danıştay'ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na başvurarak, karara itiraz edeceğiz. İç hukuk tükendiği taktirde Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız. Hukuki mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Her koşulda ilk seçimlerden sonra kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden uygulamaya koyacağız. Az kaldı… O zamana katledilen ve şiddet gören tüm kadınların vebali tek adamın sorumluluğundadır.

İYİ PARTİ TEMYİZE BAŞVURACAK

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı, Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nin kararına ilişkin yazılı olarak açıklamada bulundu. İYİ Parti’nin açıklamasında, Meral Akşener'in İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye dair Cumhurbaşkanlığı Kararı'na karşı kişisel olarak açmış olduğu davaya dair henüz taraflarına ulaşan bir karar bulunmadığı da bildirildi.

Danıştay 10'ncu Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetmesini değerlendiren İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı, şu açıklamalarda bulundu:

*Temelinde bir insan hakları sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye dair alınan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kadınlar maalesef en temel hakları olan yaşam haklarının sigortası niteliğindeki korumadan mahrum kalmışlardır.

*Kadınları korumasız bırakan bu Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile birçok STK, baro, sendika gibi Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendi de şahsi olarak dava açmıştır. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in şahsi olarak açtığı davanın vekili sıfatı ile savunmayı yaptığımız gibi açılan diğer tüm davaların duruşmalarını da takip ettik.

*Bugün itibarıyla Danıştay 10. Daire'nin Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın iptali yönünde açılan bazı davalarda RED kararı vermesi hukuki sürecin bittiği anlamına gelmez. Verilen kararın temyiz yolu açıktır. Temyiz talebimizi içeren dilekçemizi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na bildireceğiz.

*Belirtmek isteriz ki, duruşmalarda kararın iptali yönünde görüşlerini bildiren Danıştay Savcılarımız için nasıl “Ankara'da savcılar var.” dediysek hukuk dersi verircesine muhalefet şerhi yazan iki üye hâkim için de aynı şeyi söylüyoruz.

“BİZ ‘BİTTİ’ DEMEDEN MÜCADELEİMİZ BİTMEZ”

*Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın açıkça usule, hukuka, vicdana aykırı olduğunu bile bile red kararı vermek için üstün çaba (!) harcayan diğer üyeler ise maalesef bugüne kadar öldürülen tüm kadınların annelerinin, babalarının, çocuklarının vicdani sorumlulukları altında kalmışlardır.

*Kadınlar adına, kız çocukları adına; biz bu davanın arkasındayız, takipçisiyiz. Biz; ‘Bitti!’ demeden mücadelemiz bitmez.

Danıştay İstanbul Sözleşmesi kararını açıkladı İlginizi Çekebilir Danıştay İstanbul Sözleşmesi kararını açıkladı İmamoğlu'ndan İstanbul Sözleşmesi tepkisi: Bir avuç insan paramparça etti İlginizi Çekebilir İmamoğlu'ndan İstanbul Sözleşmesi tepkisi: Bir avuç insan paramparça etti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...