İşte Mansur Yavaş’a kalan miras: 801 milyon dolarlık enkaz…

Melih Gökçek tarafından "Disneyland gibi olacak" vaadiyle yaptırılan ve açılışından 7 ay sonra ziyaretçi gelmediği için iflas edip kapanan Ankapark’tan geriye enkaz kaldı. 2 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen 801 milyon dolarlık parkın son hali içler acısı…

İşte Mansur Yavaş’a kalan miras: 801 milyon dolarlık enkaz…

Paris'teki Disneyland gibi olacak, yılda 10 milyon turist gelecek'' denilerek ABB eski Başkanı Melih Gökçek tarafından yaptırılan Ankapark, 2 yıl süren dava sonucu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

Fotoğraflar: Yavuz ALATAN

Başkan Mansur Yavaş, metal çöplüğü haline gelen parkın kapılarını açtı ve gazeteciler 801 milyon dolarlık enkaz yığınını görüntüledi. Parktaki oyuncakların paslandığı, dinozor maketlerinin parçalandığı görüldü.

DUDAK UÇUKLATAN MALİYET

Ankapark'ta dinozor heykellerine 4.7 milyon, hiç kullanılmayan teleferik için 50 milyon 438 bin, jet skilere 33 milyon 286 bin ve plastik çiçeklere de 1.8 milyon dolar ödenmişti.

Giriş kapısı için 14 milyon 548 bin dolar harcandı. Canlı bitkilere ise 16 milyon 201 bin dolar ödendi.

Uçan ada için 8 milyon 194 bin dolar, hız treni için 12 milyon 475 bin dolar, müzikli fıskiye için 14 milyon 822 bin dolar, Nuh’un gemisi için 698 bin 253 dolar, otorobot gösteri binası için 6 milyon 166 bin dolar, hareketli timsah için 15 bin 954 dolar, Formula simülatörü için 90 bin 644 dolar, kedi temalı havuz için 697 bin 591 dolar, Roller Coaster oyuncağı için 14 milyon 545 bin dolar harcandı.

PARALAR HAVAYA UÇTU, GERİYE ENKAZ KALDI

2019'da açılan ve 7 ay sonra kapanan ziyaretçi gelmediği için iflas eden Ankapark'tan geriye enkaz kaldı, halkın vergilerinden oluşan paralar havaya uçtu.

Çürüyen, çalınıp hurda olarak satılan oyuncak ve kafaları kopmuş Dinozor maketleri ile 801 milyon dolarlık parkın hali içler acısı…

Ankapark'ın belediyeye devredilmesinin ardından parkın geleceğine Ankaralılar arasında yapılacak anket ile karar verilecek.

ÜCRETSİZ Mİ OLACAK?

Ankapark’la ilgili düşüncelerini paylaşan Yavaş, şunları söyledi;

*Bu 3 yıllık süre zarfında maalesef ANKAPARK bu hâle geldi. Sonuç itibarıyla burası yargı eliyle de çürütülmüş bir pozisyona geldi. Sizler de biraz önce her tarafını gezdiniz ve gördünüz. Burası Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletine bağışladığı, Ankaralılara emanet ettiği bir arazi.

*Buraya böyle bir proje yapıldı ve bu kadar para harcandı. Biz olaya nasıl bakıyoruz? Buradan kurtarabildiğimiz, çalışır durumda olan ne var ne yok şu anda bunların tespiti yapılıyor. Burada ne yapabiliriz bunu Ankara halkına soracağız ama içimden geçeni söyleyeyim; Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhuriyetin kurucusunun bize emanet ettiği bir yere kapısında bilet parası ödeyerek girilmesini içim almıyor.

*Tamamen ücretsiz bir hâle getirerek burayı bütün Ankaralının Atatürk'ün emaneti olduğunu bilerek kullanılması için çalışmalarımız devam edecek. Elbette ki belki bir kısım aletlerin sökülmesi bir kısmının da kiraya verilmesi olabilir.

*Başka türlü aktiviteler olabilir, bunları söylediğim gibi bize gelecek görüşler üzerinden hatta gerekirse bir çalıştay yapmak suretiyle de bunları değerlendirmeyi planlıyoruz. Asla buradaki bir kuruşun boşa gitmemesi için çalışacağız. Benim önceliğim öncelikle insan hayatı, insan sağlığı.

*Ankara halkının tertemiz parasının bir kuruşunu hayali yatırımlara, boş yatırımlara, ölü yatırımlara, çöp yatırımlara yatırmamak önceliğim. Genel prensibimiz budur. ANKAPARK yapımı sırasındaki usulsüzlükler ile ilgili de Cumhuriyet Savcılığı'na başvurumuz çoktan yapılmıştı.

*Buraya harcanan para 801 milyon dolar. Malum kompleksten midir nedir her şeyin en büyüğünü yapma sevdası var. Bin 200 tane alet var diye övünüldü, bunların da hepsini siz gezdiniz. Bu parayı harcayan ‘hayır 450 milyon dolar diyor, bu da çok değil diyor'. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 125 milyon dolara yapıldı arkadaşlar. 6 tane Fatih Sultan Mehmet Köprüsü buraya harcandı.

*Buranın önceden çizilmiş bir projesi yok, akıllarına estikçe şuraya buraya yaptıkları için bunun da hesabını Ankara halkına vereceğiz… Elimizdeki hurdanın nasıl değerlendirileceğini de sorarak devam edeceğiz. Vatandaşa sormak suretiyle bir karar vereceğiz. Bizim tarzımız şeffaflıktır. Şeffaf olacağız ve hesap vereceğiz. 1 milyon 200 bin metrekarelik, 120 futbol sahası büyüklüğünde bir yer burası.

*Maliyeti karşılayacak durumumuz yok, hatalı bir yatırım… Belki kiraya verilebilir ama henüz bir kararımız yok. Vatandaş sökün atın derse söküp atarım. Anket yapacağım… Eğitim kurumlarına da açığız, tekliflere de açığız… Mail yoluyla da talep geliyordu, bilim parkı da isteyen var… Tartışmak lazım bunların hepsini… En doğru kararı Ankara halkı verecek, çünkü para onların.

 “ÇÜRÜTMEK İSTESEYDİK ALMAK İÇİN BU KADAR ISRARCI OLMAZDIK”

Ankapark'ın 801 milyon dolara (güncel değeri 14 milyar TL) mal olduğuna dikkat çeken ABB Başkanı Mansur Yavaş, tema park ile yaşanan süreci tarih tarih anlatarak kamuoyuyla paylaştı.

2020 yılında fesih ihtarnamesi gönderildiğini, hasar ve delil tespit davası açıldığını, iki kez kaymakamlığa tahliye başvurusu yapıldığını ancak tahliye talebinin reddedildiğini hatırlatan Yavaş, işletmeci hakkında sahte senet sunmaya teşebbüsten savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve 25 Mart 2022 tarihinde park işletmecisinin resmen iflas ettiğini ifade etti. Yavaş, yedi kez tedbirin kaldırılması için başvuruda bulunduklarını belirterek, “Çürütmek isteseydik almak için bu kadar ısrarcı olmazdık” dedi.

Ankapark'ın Tarım ve Orman Bakanlığı raporunda Ankara Çayı'nın güzergahında yer alan riskli ve çok yüksek riskli taşkın bölgesi içinde yer aldığını, Ankara Çayı, Söğütözü Deresi ve Dikmen Deresi'nin buluştuğu noktada ağaçların kesilerek yapıldığının da altını çizdi.

ANKAPARK içinde yapılan teleferik ihale tutarının 92 milyon 746 bin 94 TL, güncel değerinin ise 776 milyon TL olduğunu da söyleyen Yavaş, teleferik hattı yapılmadığı hâlde ödemenin yapıldığını vurguladı.

ANKAPARK belediyeye devredildi İlginizi Çekebilir ANKAPARK belediyeye devredildi Mansur Yavaş'tan Ankapark videosu: Yakında halka açacağız İlginizi Çekebilir Mansur Yavaş'tan Ankapark videosu: Yakında halka açacağız

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...