Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen ormanlarını korumak için mücadele eden köylüler ve çevrecilere, bugün bir şok daha yaşatıldı.

Sabah erken saatte bölgeye gelen jandarma ekipleri, Akbelen ormanındaki, çevrecilerin ve köylülerin kullandığı kamp alanına girişleri engelledi.Jandarmanın, kamp alanındaki, köylülere ve çevrecilere ait eşyaları araçlara yükleyerek buradan götürmeye başladıkları belirtildi.

Jandarma ekiplerinin cep telefonları ile iletişimi kesmek için de bölgede jammer çalıştırdıkları öğrenildi.

“KAMPTA KALANLARIN AZALMASI FIRSAT BİLİNDİ”

Çevreciler ve köylüler, son günlerde alanda bulunanların sayısının azalmasını fırsat bilen şirket tarafından, sabah erken saatte jandarmaya baskın yaptırıldığını öne sürdü."BU KADINLARIN YÜZLERİNİ UNUTMAYIN"

Akbelen ormanındaki kamp alanına girişlerine izin verilmeyen köylüler, yıllardır burada topraklarını korumak için mücadele ettiklerini, kimseye bir şey yapmadıklarını söyleyerek jandarmaya, “Siz de bu katliama ortak oldunuz” diyerek tepki gösterdi.

Bazı kadınlar da “Akşam eve gidince hanımlarınıza, çocuklarınıza ne diyeceksiniz” sözleriyle tepkilerini sürdürdü.Köylü kadınlar “Şurada toprağımızın derdindeyiz, başka bir şeyin derdinde değiliz. Hepinizin çocukları için, hepiniz için uğraştık. Kaç senedir uğraştık burada” diyerek ağladı.

Köylü kadınlar kendilerinin görüntülerini çeken jandarma görevlilerine de “Çekin, hepiniz çekin. Bu kadınların yüzlerini unutmayın” diye seslendi.BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Akbelen ormanları ve toprakları için mücadele eden köylülerin avukatı İsmail Hakkı Atal, dün kamp alanında tek başına kalan yaşam savunucularından Bursa Su Kolektifi’nden Ahmet Tatar'ın, jandarma tarafından gözaltına alındığını söyledi.ALANDAKİ KONTEYNER İÇİN CEZA KESİLMİŞTİ

Özel mülkiyet olan Hasan Demirağ’a ait kamp alanında bulunun konteyner için bir süre önce Milas Belediyesi tarafından 5 bin lira para cezası kesilmişti.DİRENİŞÇİLER ÇIKARILDI JANDARMA YERLEŞTİ

Akbelen ormanını korumak için mücadele eden köylülerin ve çevrecilerin iki yılı aşkın süredir kullandıkları kamp alanının bu sabah jandarma tarafından boşaltılmasının ardından, arazide düzenleme yapıldı. Mıcır dökülen araziye bir jandarma konteyneri konuldu. Bölgedeki jandarma ekiplerinin sayısı arttırılırken, takviye olarak çevik kuvvet ekibi ile TOMA sevk edildi.

VALİLİKTEN AÇIKLMA

Konuyla ilgili Muğla Valiliği de bir açıklma yayınladı. Açıklamada özel mülkiyet sahibinin başvurusu üzerine arazide izinsiz olarak kurulan konteyner ve çadırların Orman Bölge Müdürlüğü ve Milas Kaymakamlığı görevlileri tarafından kaldırıldığı ifade edildi.

VALİLİĞİN AÇIKLAMASI DOĞRU DEĞİL

Muğla Valiliği’nin Akbelen’deki köylüler ve çevrecilerin kamp alanının boşaltılmasının ‘özel mülkiyet sahibinin başvurusu üzerine’ yapıldığı açıklamasının gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Arazinin sahibi olan Hasan Demir’in böyle bir başvurusunun bulunmadığı belirtildi. Valiliğin açıklamasının ardından arazi sahibi Hasan Demir, Milas Kaymakamlığı’na dilekçe verdi.BELGELENMESİ TALEP EDİLDİ

Hasan Demir, Milas Kaymakamlığı’na verdiği dilekçede şöyle dedi:

“Sahibi bulunduğum İkizköy Mahallesi Akbelen mevkisindeki 455 numaralı parselde bulunan arazime bu sabah jandarma tarafından girilmiş, alanda bulunan özel eşyalar kaldırılmış ve alan ablukaya alınarak, jandarma tarafından giriş engellenmiştir.

Söz konusu 455 numaralı parselde, kullanım haklarını devrettiğim bir yazılı belge KARDOK Derneği’ne verilmiştir. Bu kullanım hakkını sonlandıracak şekilde hiçbir yazılı veya sözlü beyanım bulunmamaktadır. Buna karşın jandarmanın, sahibi bulunduğum arsadaki özel eşyaları boşaltması, bu alana girişe izin vermemesi hangi gerekçeye dayanmaktadır.

Jandarma tarafından alanın boşaltılmasını talep eden bir yazıya imza attığım iddia edilmiştir. Bu iddia asılsızdır. Bu iddianın asılsız olduğunun belgelenerek tarafıma iletilmesini rica ederim.”

Arazi sahibi Hasan Demir


3 KİŞİNİN GELİP ARAZİSİNİ SATMASINI İSTEDİKLERİNİ ANLATTI

Akbelen'de çevrecilerin ve köylülerin kullandığı kamp alanının sahibi Hasan Demir, bugün sabah saatlerinde sivil giyimli 3 kişinin evine gelip kendisinden arazisini satmasını istediklerini anlattı. Okuma yazması olmadığı belirtilen ve arazisini satmak istemeyen Hasan Demir, tahliye konusunda ise herhangi bir belgeye imza atmadığını, evden bile çıkmadığını söyledi.KAMP ALANI YAKININDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Yaklaşık 40 çevreci ve köylünün Akbelen kampı çevresindeki jandarma bariyerlerinin önündeki bekleyişi sürüyor. Çevreciler ve köylüler, sabah saatlerinde kamp alanından alınarak götürülen eşyalarının geri verilmesini istiyor.

 GÖZALTINA ALINAN HASAN TATAR SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan sabah jandarma tarafından gözaltına alınan çevrecilerden emekli astsubay Ahmet Tatar daha sonra serbest bırakıldı. Bölgeye gelen Tatar yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Sabah 07.00 civarında çadırımın içerisindeydim. Dışarıdan sesler geldi, çadırdan çıkmam istendi. Çadırdan çıktığımda Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı orman muhafaza memurları, yanında 6-7 kişi, onun dışında da 100’ün üzerinde jandarma personeli vardı. Çadırları 10 dakika içinde boşaltmamı istediler.

10 dakikanın yeterli olmadığını belirtip, çadırdan fotoğraf makinemi aldım. Fotoğraf çekerken birkaç jandarma benimle çadır arasında bariyer oluşturdu, daha sonra da diğerleri üzerime saldırmaya başladılar.

Ayaklarıma tekme vurarak bacaklarımı açmaya, ayırmaya çalıştılar. Kollarımdan tutup bükmeye başladılar. Bu sırada bir uzman çavuş koluma vurarak elimde bulunan fotoğraf makinesini yere düşürdü ve yerde kırdı.

Daha sonra yüzüstü yere düştüm. Yere düşünce bir uzman çavuş diziyle başıma baskı uygulamaya başladı bir başka uzman çavuş ise postalıyla başımı bastırdı. Ciddi şekilde canım acıyordu. Birkaç tanesi de sırtımda dirsekle baskı yaptılar.

Kollarımı bükerek kelepçe vurmaya çalıştılar. Sonra ters kelepçe vurdular, yarım olarak yerden kaldırıp, tam olarak kaldırmadan sürüklemeye başladılar.

Bu sırada fark ettim ki Muğla İl Jandarma Komutanı albay ile Milas Jandarma Komutanı binbaşı yakın mesafeden bizi izliyorlardı. Bağırarak bana yaptıklarının hesabını vermeleri gerektiğini, suç işlediklerini söyledim.”

“İŞKENCE YAPTILAR”

Kendisinin gece kamp alanında yalnız kalmasından faydalanarak sabaha karşı operasyon düzenlendiğini söyleyen Tatar, “Bana şiddet uygulayarak, işkence uygulayarak darp ettiler. Darp raporu aldım” dedi.