Geçtiğimiz hafta uygulanan iki günlük sokağa çıkma yasağı sürecinde MER-EK Halk Ekmek Fabrikası’nda ürettiği ekmeği ücretsiz olarak vatandaşlara ulaştıran Mersin Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın ekmek dağıtımlarının sadece Vefa Sosyal Destek Gruplarınca yapılması yönündeki kararı nedeniyle bu hafta uygulanan sokağa çıkma yasağında vatandaşlara ücretsiz ekmek dağıtamadı.

Vatandaşlara ücretsiz ekmek dağıtmalarının bakanlıkça yasaklandığını, önce sosyal medya hesabından duyuran CHP’li Vahap Seçer, Halk TV'de süreci değerlendirdi."EKMEK DAĞITIMININ ENGELLENMESİ ANLAMINA GELİYOR"

Sokağa çıkma yasağı ilk kez uygulandığı zaman vatandaşa ücretsiz ekmek ulaştırma talebinin geldiğini, kendisinin de olur verdiğini ifade eden Başkan Seçer, o gün herhangi bir engelle karşılaşmadıklarını kaydetti.

Ancak dün gelen İçişleri Bakanlığı genelgesinde bu tür yardımların Vefa Sosyal Destek Grubu vasıtasıyla yapılması konusunda bir karar çıktığını hatırlatan Başkan Seçer, sunları söyledi:

* "Vefa Sosyal Destek Grubu aracılığıyla bu ekmeği dağıtın" deniyor ama nihayetinde belediyeler artık ücretsiz ekmek dağıtamıyor. İşin aslında net, anlaşılır Türkçesi bu. Nasıl yorumlarsanız, nereden bakarsanız bakın ama bana göre bu büyükşehir belediyelerinin ekmek dağıtmasının engellenmesi anlamına geliyor.

* Biz bugün bunu yapamadık. Diğer taraftan ekmek fabrikasında üretimimiz devam etti. Bunların satışında herhangi bir kısıtlama yoktu. Kulübelerimizde ekmek satışlarımızı devam ettirdik. 75 kuruş olan ekmek fiyatını 50 kuruşa indirerek, bu iki günlük sokağa çıkma yasağı süreci boyunca dar gelirli yurttaşlarımıza bir katkımız olsun diye bu kararı aldık

YASAL HAKLARIMIZI KULLANMAKTA SIKINTI ÇEKİYORUZ

Corona virüsü salgınıyla mücadele döneminde Türkiye genelinde eş güdümle çalışılması, siyasi polemiklerden uzak kalınması durumunda çok daha etkili çalışmalar yapılabileceğini vurgulayan Vahap Seçer, sözlerini şöyle tamamladı.

* Maalesef bugün ekmek tartışması yapıyoruz. Bugün gıda yardımını yapamadık. ‘Sokağa çıkma yasağından dolayı’ denildi. Peki, anlayışla karşılıyoruz. Pazartesi devam edebiliriz ama belediye ekmek dağıtmak istiyorsa, bu ücretlidir, ücretsizdir ya da farklı bir ihtiyaç maddesi dağıtmak istiyorsa bunu kısıtlamanın anlamı nedir ya da falanca yapı vasıtasıyla bunu yapacaksınız demenin anlamı nedir?

* Yani bunu Vefa Sosyal Destek Grubu aracılığıyla yapmamızın amacı nedir? Belediye olarak, yasalar bize bu yetkiyi veriyor, bu tür olağanüstü durumlarda her türlü imkânımızı vatandaş lehine kullanabiliriz. Bu bizim yasalardan doğan bir hakkımız. Ama bunları kullanmakta sıkıntı çekiyoruz. Bazı bölgelerde bu sıkıntılar az yaşanıyor, bazı bölgelerde çok yaşanıyor ama ülke sathına baktığımızda, maalesef bu tartışmaların içinde bana göre hem enerjimizi, hem zamanımızı heba ediyoruz.

* İdarenin referansı şu: ‘ekmek dağıtımını bir merkezden yapalım. Onu da Vefa ile yapalım’ Bu anlayışla bu yasağı ya da kararı aldıklarını ifade ettiler. Ben buna katılmıyorum. Ben belediye olarak, bu hizmeti yapmak isterim, bu da benim yasal hakkım.

[old_news_related_template title="Belediye 'bedava ekmek yasaklandı' dedi, valilikten jet yanıt geldi!" desc="CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, valilik ile yapılan görüşmenin ardından, 'Belediyelerin ekmek dağıtması yasaklanmıştır' duyurusunu paylaştı. Mersin Valiliği ise hemen ardından yaptığı açıklamada, 'Büyükşehir Belediyesinin ilgili Genel Sekreteri, Vali Yardımcımızı arayarak konuyu sormuş Vali Yardımcımız da kendilerine ücretsiz ekmek dağıtımının Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla yapılabileceğini ifade etmiştir. Bu anlamda bir engelleme olmayıp ilimizde birlik ve beraberlik içerisinde dağıtımlar gerçekleştirilmektedir' ifadelerine yer verdi. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/04/18/iecrop/belediye-ekmek-2_16_9_1587232312.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/belediye-bedava-ekmek-yasaklandi-dedi-valilikten-jet-yanit-geldi-5757751/"]