Demokrat Parti 1946 yılı başında kuruldu.

Genel Başkanı Celal Bayar ilk yurtiçi gezisinde gazetelere dedi ki:

-“Demokrasi, bir keyfiyet (nitelikler) değil, bir kemiyet (nicelik) meselesidir.”

Yani, siyasal aritmetikte kim çoğunluğu bulursa, ülkede tek söz sahibi o odur!

Ne yazık ki demokrasiye bakış açımız hiç değişmedi! Niceliğe/sayıya yenildik ve her daim Cumhuriyet niteliklerinden-demokratikleşmeden taviz verdik.

Bu köşeden hep yazdım; sandık ülkeyi geriletiyor. “Siyasi mühendisliği” esas alan Kılıçdaroğlu gibi genel başkanların bunda vebali/günahı büyük...

İşte bugün yaşıyoruz:

Emperyalizm maşası PKK, 12 yiğit evladımızı katletti. Kırk yıllık geçmişimizde olduğu gibi bugün de katliamın tek sorumlusu olarak salt terör örgütü görüldü, kınama mesajları-bildirileri yayınlandı. Ama kimse, iktidarların hesap verme sorumluluğu üzerinde durmuyor.

CHP ilk kez “bir dakika” dedi, “sorumluların arkasına dizilmeyeceğiz.” AKP-MHP öncülüğündeki TBMM bildirisine imza koymadı. Ki olacaklar belliydi:

İktidar yanlısı medya PKK terörünü bırakıp CHP’ye yüklenmeye başladı. Kimse kimseyi kandırmasın; aslında bunun temel sebebi, yakında yapılacak yerel seçim! Sandığa endeksli kemiyet/ nicelik/ oy peşindeler...

Yazar E.M. Remarque, “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” adlı çarpıcı romanında savaşa katılanların bedenen, diğerlerinin ise ruhen öldüklerini anlattı!

★★★

Terörün “tek kazancı” oldu ülkemizde, hayata yabancılaştırdı herkesi...

Terörün, siyasi tüketim malzemesine dönüştürülmesi kanıksandı. Sadece “Kandil partisi” değil bunu yapan!

Geçen hafta burada yazdım:

-“ Dikkatinizi çekiyordur; son yıllarda ülke gündeminin ana konusu, güvenlik!

-MİT şu teröristi etkisiz hale getirdi...

-İçişleri Bakanlığı şu operasyonu yaptı...

Her gün devletin güvenlik kurumlarının ‘operasyonel icraatı’ medyada yer alıyor. Devletin güvenlik faaliyetleri niçin daima gündemde? Adli vakalar- güvenlik operasyonları bitmek tükenmez şekilde devlet yayıncılığı ile niye ‘gözümüze’ sokuluyor? İç-dış tehditle mücadele edilmesin demiyorum, bunun hemen her gün/ daima medya gündemine getirilmesini eleştiriyorum... Siyasal şiddetin amacı zaten gündemde olmak değil mi? Onlara en büyük ceza, unutulmalarını sağlamaktır! Devletin ‘idare psikolojisi’ üzerinde düşünmek gerekmiyor mu?”

Evet, terörün (ve deprem gibi her konunun) siyasete malzeme yapılmasının sebebi sandık başarısıdır! Kemiyet/nicelik ülkemizin bugün birincil sorunudur...

★★★

12 vatan evladı, birileri hamaset yapsın diye canını vermedi!

Emperyalizmin, piyonları aracılığıyla ne yapmak istediğini biliyoruz. Terörün asıl hedefinin ne olduğunun farkındayız. Ama bu durum iktidarı sorumsuz yapmıyor/ yapmamalı!

Tartışmak zorundayız. Mesela:

Silivri Cezaevi’ndeki koğuş arkadaşım -yıllarca PKK ile savaşmış- Gazi asker Oktay Yıldırım’dan uzun mesaj aldım, özeti şu:

-“Sadece üzgün değil, çok öfkeliyim. General Kış’ı tanımayan general olamaz hatta subay bile olamaz. Geçici Üs Bölgesi diye bir şey yoktur. Kim neresinden uydurduysa geri alsın çünkü işe yaramıyor. Yaramaz da. Üs bölgesi her türlü tahkimatlı, lojistik, ateş destek olanakları yaratılmış, birliğin uzun süre kalmasına ve ikmaline uygun ordugâhtır. Düşmana karşı en zorlu kış koşullarında yeterli destek hatta tahliye olanakları yaratmadan harekat yapmak sadece canlara değil, itibar ve moral kaybına sebep olur. Bunun sorumlusu sadece düşman değildir...”

Yeni askeri-politik stratejiye mi ihtiyaç var? Bırakın uzmanlar konuşsun, yazsın.

Kırk yıldır olduğu gibi terör, (seçim rantı için) gürültü, patırtı, laf kalabalığıyla bitirilemez, emperyalizmle mücadele partiler üstü olmak zorundadır...