SÖZCÜ/İZMİR

Kandilli Rasathanesi’ne göre 6.9 büyüklüğündeki Ege depreminin ardından depremzedeleri ve onlara destek olmak isteyenleri buluşturan “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasında ödemelere başlandı. Destekçiler tarafından 529 aileye toplamda 5 milyon 290 bin TL ödeme yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kampanya kapsamında depremzedelere destek veren herkese teşekkür ederek, kampanyanın halen sürdüğünün altını çizdi.

Kampanyaya yeni destekleri de beklediklerini dile getiren Başkan Tunç Soyer, kampanya kapsamındaki desteklerin İzmirli depremzedelere ulaşmaya başladığını söyledi.Başkan Soyer önceliği evleri tamamen yıkılan yurttaşlara verdiklerini dile getirerek “AFAD’dan aldığımız listeler doğrultusunda ekip arkadaşlarım inceleme yaparak ismi belirlenen hemşehrilerimizin banka hesaplarına kira desteklerinin yatırılmasını sağlıyorlar” diye konuştu.

Kampanyaya başvuruda bulunmuş ihtiyaç sahiplerine de bu desteğin en hızlı biçimde ulaştırılacağını vurgulayan Başkan Soyer, “Birlikte aşamayacağımız güçlük yok. Bugünleri de el ele, dayanışmayla atlatacağız” dedi. Kampanyadaki toplam destek 34 milyon TL'yi aştı.

[old_news_related_template title="Deprem kurnazlığı! 'Ben yalan söyleyemem' deyip ev sahibini ifşa etti" desc=" İzmir Bayraklı’da bir gecekonduda yaşayan Behzat ve Altın Sevinç çifti, hasarlı olduğu için giremedikleri evlerinin depremden önce de çatlak olduğunu ancak ev sahibinin “Çatlaklar depremden sonra oldu deyin, devletten para alırız' dediğini dile getirdi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/11/12/iecrop/izmir-bayrakli-deprem-foto-iha_16_9_1605180597.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/deprem-kurnazligi-ben-yalan-soyleyemem-deyip-ev-sahibini-ifsa-etti-6122485/"]

[old_news_related_template title="İstanbul’u depreme hazırlayacak “çatı” düzenlemesini AKP-MHP grubu reddetti" desc="İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun depremle ilgili İBB Meclis gündemine sunduklarını açıkladığı dört maddeden biri olan kentsel dönüşümün önünü açacak çatı katlarıyla ilgili düzenleme AKP-MHP grubunun oyları ile reddedildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/11/12/iecrop/deprem-akp-mhp-sha_16_9_1605172088.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/istanbulu-depreme-hazirlayacak-cati-duzenlemesini-akp-mhp-grubu-reddetti-6122294/"]