Baharla birlikte kendinizi de yenileyin. Diyet yapmaya karar verdiyseniz bugün tam zamanı... Eğer diyet yaparken yeme isteğinizle baş edemiyorsanız, yememek için kendinizle savaşıyorsanız tok tutan yiyecekler size yardımcı olacaktır. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet, Fitoterapi Uzmanı Sıla Bilgili, diyet yaparken hem uzun süre tok kalmanızı sağlayacak hem de daha zinde hissettirecek 10 besini Sözcü okurları için anlattı. 

acıkmak

Bilgili, yüksek lif içeriği olan besinlerin midemizde daha fazla hacim kaplayarak daha kolay doygunluk hissi oluşturduğunu belirtirken “Ayrıca bağırsaklardan yavaş emildiği için de kan şekerini hızlı yükseltmez; böylece daha geç acıkmamızı sağlar ve kan kolesterol seviyesini dengede tutar. Posalı besinlerin sindiriminde vücut daha fazla kalori yakar ve bu da kilo kaybını destekler” diyor. Sağlıklı ve kaliteli yağların da sindirimi zor olduğu için tokluk hissini uzattığını, ayrıca bağışıklık sistemimizi desteklediğini vurguladı.

Yulaf 
Yüksek miktarda beta-glukan lifi ve iyi bir bitkisel protein içeriği sayesinde kahvaltıda tüketeceğiniz yulaf, uzun süre tok ve zinde kalmanıza yardımcı olur. Kuru meyveler ile tatlandırıp süt ile tüketebilirsiniz. 

ChiaPek çok kişi ismini duymamış olsa da chia, sütten daha fazla kalsiyum, somondan daha fazla omega-3, yeşil çaydan daha fazla antioksidan içeren nane ailesinden bir bitkinin tohumudur. Tok tutma özelliğine sahiptir. Günlük beslenmenin bir parçası haline getirerek günde bir iki  yemek kaşığı kullanabilirsiniz. 

chia

Yumurta Yumurtasız kahvaltınız olmasın. Biyoyararlılığı yüksek ve kaliteli bir protein olan yumurta, tok tutan besinlerin başında yer alıyor. Yumurtayı mümkün olduğunca kayısı kıvamında haşlanmış tercih edin. Ara sıra sebzeli yağsız omlet olarak da tüketebilirsiniz. 

Tarçınlı yeşil çay İçerisinde epigallokateşingallat ve kafein bulunan yeşil çayın metabolik hız üzerinde olumlu etkileri var. Yapılan araştırmalar da, düzenli olarak yeşil çay içenlerin, içmeyenlere göre yüzde 45 daha yavaş kilo aldığını göstermiştir. İçine konulan tarçınla da tatlı isteğinizi frenleyebilirsiniz. Bu nedenle her gün bir iki fincan yeşil çay tüketmeye özen gösterin. 

Taze kırmızıbiber eklenmiş zeytinyağlı salata Beslenme ve Diyet, Fitoterapi Uzmanı Sıla Bilgili, “Yüksek posa içeriği ve yoğunluklarıyla sebzeler midede geniş hacim kaplar ve daha çabuk doymamıza destek olurlar. Kalori değerleri de çok düşük olan bu sebzeler olası bir kabızlık sorununun da çözümüdür. Salataların içerisine taze kırmızıbiber ve bir miktar zeytinyağı da eklendiğinde tok tutma süresi uzar” diyor. 

salata

Ekmek yerine karabuğday Yemeklerin yanında ekmek yerine mideyi daha geç terk eden, sindirimi daha yavaş olan karabuğday, kilo vermek isteyenler için ideal bir seçim. Ayrıca kan şekerini dengelediği gibi yağ oranı da düşüktür. Vitamin mineral yönünden de çok zengindir.

Acı biberli yoğurt Acı pul biberdeki capsaicin maddesi termojenik (vücut ısısını yükseltici) etkisiyle metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla yağ yakımı sağlar. Yüksek kalsiyum ve protein kaynağı olan yoğurdun üzerine eklendiğinde sindirimi ve tüketmesi daha kolay oluyor. Ayrıca yoğurt tüketenler tüketmeyenlere göre bel çevresi yağlarından daha kolay kurtuluyor. 

Brokoli İçeriğindeki pek çok madde sayesinde sağlık dostu olan brokoli, zayıflama sürecinin de vazgeçilmezidir. Et yemekleriyle birlikte tüketildiğinde yüksek C vitamini içeriği sayesinde demirin emilimini de arttırarak anemi tedavisini destekler. Brokoliyi rengini ve dokusunu kaybettirmeden buharda pişirin, üzerine bol limon, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdirin. Baharatlarla da zenginleştirebilirsiniz. 

brokoli

Sütlü kahve Yağsız sütle hazırlanan kahve, açlık sinyallerini bastırarak zayıflama sürecinde harika bir ara öğün olabilir. Bu sayede kendinizi uzun süre tok hissedebilirsiniz.

Avokado Beslenme ve Diyet, Fitoterapi Uzmanı Sıla Bilgili, “Özellikle yemeğin yanında yarım porsiyon avokado tüketildiğinde tok kalma süresi uzuyor. Araştırmalar sonucunda bunu yapan kadınların yüzde 22 daha tok hissettiği ve üç saat sonra oluşan yemek yeme hissinin yüzde 24 azaldığı ortaya çıktı. Ayrıca avokado iyi bir B6 vitamini deposudur. Tok tutan avokadoyu kendinizi aç hissettiğiniz zamanlarda yiyebilirsiniz” diyor.