Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
18 yıllık mola bitiyor, Fatih Erdemci yeni albümle geliyor!
18 yıllık mola bitiyor, Fatih Erdemci yeni albümle geliyor!
'Ben Ölmeden Önce' şarkısı 90'lı yıllara damga vuran Fatih Erdemci, 18 yıl aradan sonra Ada Müzik'ten çıkan 'Kapılar' albümü ile yeniden müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Erdemci, bu uzun süreyi, "18 yıllık molada bana inanan, yaptığım müziği seven yol arkadaşlarımı buldum. Birlikte bestelerimi düşündük. Şarkıları sahnede pişirdik. Olgunlaştılar" diye tarif ediyor. Bundan sonrasında ise müzisyen arkadaşlarıyla birlikte 'yola devam' edeceklerini müjdeliyor. 
Kültür Sanat 29 Kasım 2017 - 15:04

Fatih Erdemci, 1997 yılında ‘Ben Ölmeden Önce’ müzik tarihine damgasını vurdu. O parça hala müzikseverlerin zihninden çıkmadı. Hatta, Mehmet Erdem, Pamela ve Harun Kolçak tarafından da yorumlandı. Hayranları, 18 yıldır Erdemci’nin yeni albümünü bekliyordu. Beklentiye karşılık veren Erdemci, ‘Kapılar’ albümü ile yeniden yola koyulmaya hazırlanıyor. Albümde yer alan tüm şarkıların söz ve müzikleri Erdemci’ye ait. Albümdeki parçaların aranjörlüğünü besteci ve orkestra şefi Murat Cem Orhan üstlendi. Erdemci’ye bu albümde Sıtkı Sencer Özbay, Veysel Çolak, Murat Cem Orhan Yuşa Katı, Çağ Erçağ, Altın Dubleler, Baran Say, Ege Cengiz, Sezai Kocabıyık, Burcu Durmaz, Akın Eldes ve Pamela Spence de destek verdi.

SÖYLENMEYENLERİ DİNLEYİCİLERE BIRAKAN ŞARKILAR

“18 yıllık molada bana inanan, yaptığım müziği seven yol arkadaşlarımı buldum. Birlikte bestelerimi düşündük. Şarkıları sahnede pişirdik. Olgunlaştılar… Uzun zaman içinde birikmiş şarkılardı. Sonunda artık zamanının geldiğini düşündük” diyen Erdemci, yaş aldıkça şarkılarının da kendisiyle beraber olgunlaştığını fark etmiş. Yeni parçalarını ise “Daha az noktalar kullanan, sakin ve noktalı virgüllerle dinleyiciyi de içine katan; aslında söyledikçe şarkılarımın dışına taşan ve söylemediklerimi de dinleyiciye bırakan şarkılar” diye tarif ediyor.

fatiherdemci3
‘SAHNE ACIMASIZ BİR MECRADIR’

‘Ben Ölmeden Önce’nin yer aldığı ‘Yaşamak Zor’ albümü sonrasında bağlı olduğu plak şirketinin kapandığını anlatan Erdemci, “Albüm başarılı olduysa da konser ve benzeri performansları takip edecek kimse olmadığından istemeyerek de olsa müzikten uzaklaşmak durumunda kaldım” diyor.

Yeni albümü ‘Kapılar’dan önce sahnede yeni bestelerini çaldığını anlatan Erdemci, “Sahne acımasız bir mecradır. Neyin iyi neyin vasat olduğu çabucak belli olur. Cesaretimi her defasında toplayıp bazen şarkıları yeniden düzenleyerek ya da tonunu değiştirerek müzisyen yol arkadaşlarımla birlikte çaldık, karar verdik. Bu yöntem çok yararlı oldu. Kimi zaman ne çalıyorlar? bu nedir? türden bakışlarla karşılaştığımız oldu elbette” açıklamasını yapıyor.

‘BAZEN YAKINIMDAKİNE SESLENİR, BAZEN DE FISILDARIM’

Erdemci’nin amacı, kendi söylemiyle müzikle bir ideolojiyi yaymak değil, kendisini anlatmak. “Ya da çok yakınımdaki birine seslenirim; bazen de fısıldarım” diyen Erdemci, şarkıları söze boğmak gibi bir durumu olmadığını, müziğin çoğu zaman sözsüz de olsa çok fazla şey anlattığını not düşüyor, ‘Kapılar’ albümünün de bu anlayışla hazırlandığını vurguluyor.

Albüm kayıtlarında birlikte çalıştığı müzisyenlerle yola devam etmeyi planlayan Erdemci, 15 Aralık’ta Kadıköy Sahne'de albüm lansmanını yapacaklarını müjdeliyor.