Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde karma sergi açıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Bölümü sergi salonunda önceki gün açılan karma sergiye sanat severler büyük ilgi gösterdi. Sergide Mehmet Erbil, Muhteber Demirtaş, Mehmet Kapçak, Yusuf Demirtaş ve İhsan Çakıcı’nın eserleri sergilendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde karma sergi açıldı

Haber: Halil EĞRİBOYUN

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Bölümü sergi salonunda önceki gün karma sergi açıldı. Sergide Mehmet Erbil, Muhteber Demirtaş, Mehmet Kapçak, Yusuf Demirtaş ve İhsan Çakıcı'nın resimleri sanat severlerin beğenisine sunuldu.
yeniler3

1Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Bölümü öğrencileri ile resim sanatçılarının bir araya geldiği serginin açılışında konuşma yapan resim sanatçısı emekli öğretmen Mehmet Erbil, “Sanatçılarımızın mayalarında resim var. O maya ile oturmuşlar, didinmişler, boyalara bürünmüşler, yılmamışlar resimlerini yapmışlar. ‘Resmen emekliyiz, ne var ki resimde, eğitimcilikte emeklilik yok’ diyorlar. Haklılar ve de çalışmaları ile bunu çok güzel kanıtlıyorlar. Bu serginin amacı, eğitim ağırlıklı. Öğrenciler farklı kişilikleri görsün, onlarla konuşsun, onlara sorular sorsun” dedi.
yeniler

2Sanatta kişilik vurgusunun yapıldığı sergide Mehmet Erbil ve Yusuf Demirtaş özgün baskı dalında çinko gravürleri ile farklı bakış açısı getirdi. Yusuf Demirtaş tablolarında doğa biçimlerini, soyut yaklaşımlarla, ilginç renk düzenlemeleri içinde veriyor. Mehmet Erbil ise, Ürgüp ve çevresi doğa yapısından yola çıkarak farklı bir düzenleme ve renk anlayışı içinde kaldığı görülüyor.

4yeniler1

Muhteber Demirtaş'ın Anadolu kadının tarihten gelen yaşam tazını bir süzgeçten geçiren kadın figürlü tabloları sergiye katılan öğrencilerin büyük beğenisini kazandı.

Mehmet Kapçak'ın akrilik boya ve marker kalemle yapılan tablosu da dikkat çekiciydi. Anadolu kültürünü sanatsal yapıtlarıyla tablolara sığdıran İhsan Çakıcı, kayalardaki kabartmalardan yola çıkarak, kendine özgü düzenlemeleri ile öğrencilere hem resim hem de tarih dersi verdi.

5

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Lale Altınkurt, yüzlerce kilometre uzaktan gelen resim sanatçılarına ve serginin açılışını gerçekleştiren Resim-İş Ana Sanat Dalı Başkanı Yrd. Doç. Cem Özal'a teşekkür etti. Serginin açılışına Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Mustafa Coşkun da katıldı.