Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nuri Pakdil kimdir? Yazar Nuri Pakdil kaç yaşındaydı?
Nuri Pakdil kimdir? Yazar Nuri Pakdil kaç yaşındaydı?
Türk edebiyatında Necip Fazıl’la başlayan Sezai Karakoç’la süren büyük akımın üçüncü halkası olarak gösterilen Nuri Pakdil geçtiğimiz günlerde üst solunum yolları enfeksiyonu nedeni ile Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Yazar Nuri Pakdil bugün hayatını kaybetti. Peki Nuri Pakdil kimdir, kaç yaşındaydı?
Kültür Sanat 18 Ekim 2019 - 14:36

Nuri Pakdil 85 yaşında hayata gözlerine yumdu. Yazar Nuri Pakdil 1969-1984 arasında çıkardığı Edebiyat Dergisi'ni çıkardı. İşte Pakdil’in merak edilenler…

NURİ PAKDİL KİMDİR?

1934 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde memleketinde “Demokrasiye Hizmet” gazetesinde yayımladı. Lisedeyken “Hamle” adında bir dergi çıkardı. İstanbul’da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi.

1969 yılında “Edebiyat” dergisini ve 1972’de Edebiyat Dergisi Yayınları’nı kurdu. Edebiyat Dergisi Yayınları’nın ilk kitabı Batı Notları’dır. Edebiyat dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984’te ara verdi. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında 18’i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımladı.

28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları’ndan yeniden kitap yayımlamaya başladı. Daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları yapıldı.