Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pek çok nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘pekçok’ bitişik mi ayrı mı yazılır?
Pek çok nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘pekçok’ bitişik mi ayrı mı yazılır?
Türk Dil Kurumu (TDK) güncel yazım kılavuzu ile internet ortamında hizmet vermektedir. Birçok kelimenin nasıl yazıldığı bu güncel sözlük sayesinde online olarak sorgulanabilmektedir. Bu sayfada en çok sorgulanan sözcük tipleri bitişik ya da ayrı yazılması gerekenlerdir. Bu sözcüklerden biri de ‘pek çok’ bağlacıdır. Pekçok mu, pek çok mu? Nasıl yazılır? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...
Kültür Sanat 13 Haziran 2019 - 08:16

Türkçe’de özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Türkçe’yi yazım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden biri de ‘pek çok' dur.

PEK ÇOK NE DEMEK: TDK'ya göre; yeterinden fazla, bir hayli

PEKÇOK NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin birleşik mi ayrı mı yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı pek çok şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır.

pekçok (Yanlış kullanım)
pek çok (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Onu pek çok kereler hata yapmaması konusunda uyardın.”

Son güncelleme: 08:17 - 13.06.2019