Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Son KHK ile Devlet Tiyatroları da Cumhurbaşkanlığına bağlandı
Son KHK ile Devlet Tiyatroları da Cumhurbaşkanlığına bağlandı
703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte Devlet Tiyatroları da Cumhurbaşkanlığına bağlandı.
Kültür Sanat 11 Temmuz 2018 - 09:27

Dün yayınlanan 703 sayılı KHK ile Devlet Tiyatroları’nda da değişiklik yapıldı. 703 sayılı KHK’nın 68’inci maddesine göre, “Devlet Tiyatroları Personeli Hakkında Kanun” değiştirildi.

Buna göre, söz konusu madde “Devlet Tiyatroları Genel Müdürüne en yüksek sanatkar memur ücretine ilave olarak Cumhurbaşkanınca tayin edilecek miktarda idare ve temsil ödenegi verilir” oldu.

YÖNETİM İŞLERİNDE DE DEĞİŞİKLİK

Söz konusu kanunun 19’uncu maddesi de “Sanatkarların sözleşme prim, tedavi, ayrılış ve ölüm tazminatı, askerlik,izin, yaz tatili aylarında Devlet Tiyatrosu dışında kendi hesaplarına çalışma, yolluk, inceleme seyahati ve disiplin işleriyle yabancı sanatkar ve trup getirme ve tiyatronun iç ve yönetim işleri Cumhurbaşkanınca çıkarılan yönetmelikle belirtilir” halini aldı.

Aynı KHK’nın 82’inci maddesine göre, ‘Devlet Opera ve Bale’de de aynı değişiklikler yapıldı. Bu düzenlemelere göre iki kurumun özerklikleri sona erdirildi.

KURULLAR ORTADAN KALKTI

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Kanunu’nun 3. maddesinde yer alan Sanat Kurulu, Teknik Kurul ve Disiplin Kurulu, Devlet Tiyatroları’nda Edebi Kurul ortadan kalktı.

Yeni düzenlemeyle bu kurumlar bütçesiz bırakıldı. Yönetici kadroları ortadan kalktı. Kurumların binaları ve mekanları da Cumhurbaşkanlığına devredildi.

Son güncelleme: 12:39 - 11.07.2018