Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ardahan’ın gezilip görülecek yerler: Çıldır Gölü efsanesi, Atatürk silueti…
Ardahan’ın gezilip görülecek yerler: Çıldır Gölü efsanesi, Atatürk silueti…
Doğu Anadolu’nun ikinci, Türkiye’nin üçüncü en az nüfusa sahip ili Ardahan’da tarihi yapı ve ve doğal güzellikler ise oldukça fazladır. 6 ilçesi bulunan Ardahan’ın gezilecek tarihi ve turistik yerleriyle ilgili bilgileri haberimizde bulabilirsiniz…
Seyahat 2 Nisan 2018 - 12:30

Ardahan ilinin tarihine ait en eski yazılı belge Taşköprü Köyü Kayalığına Urartu Kralı II. Serdur’un (M.Ö. 753-735) kazdırdığı fetih kitabesidir. Yörede ilk Türk yerleşimi M.Ö. 720 yılında Kıpçaklar'ın ataları olan Kimmerler’in bölgeye gelmesiyle başlamıştır. M.S. 628 yılında Hazar Türkleri'nin bir kolu ve Ardahan adının kaynağı olan Arda Türkleri yöreyi ele geçirmişlerdir. 1069 yılında Alparslan tarafından fethedilerek Selçuklu egemenliğine giren Ardahan 1551'de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuştur.

Ardahan 1926 yılında 877 sayılı kanunla ilçe yapılarak Kars iline bağlanmıştır. Halkın talebi ve SSCB'nin dağılmasıyla bölgede meydana gelen gelişmeler göz önüne alınarak 1992 tarihinde yeniden il statüsüne kavuşmuştur.

ARDAHAN KALESİ

Selçuklular tarafından yapılmış ve Osmanlı döneminde de kullanılmış olan bir kaledir. Ardahan şehir merkezinin kuzeyindeki Halil Efendi Mahallesi ile kent merkezini birbirinden ayıran Kura nehrinin hemen sol kıyısında bulunmaktadır. Ardahan Kalesi, Rumeli Hisarı'nın yapımı itibariyle bir örneği gibidir. Kale mimari açıdan dikdörtgen planlıdır. Giriş kemerinin hemen üzerinde, yapıldığı tarih 1544 olarak yazılmaktadır. Dikdörtgen plan oluşturan sur duvarları, 745 metre uzunluğundadır. Baştan başa kare tabanlı ve çokgen planlı çok sayıda kule ile desteklenmiştir.

shutterstock_719286097

Ardahan Kalesi

ŞEYTAN KALESİ

Urartu dönemine ait olduğu sanılan Şeytan Kalesi Çıldır ilçe merkezinin 1 kilometre doğusunda yer alan sarp arazi ve hakim bir tepeye kuruludur. Zamanında savunma amacıyla yapılan, gizli bir giriş kapısı bulunan kale ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor.

ATATÜRK SİLUETİ

Damal ilçesinin Karadağ yamaçlarına yansıyan Atatürk Silueti her yıl 15 Haziran–15 Temmuz tarihleri arasında 17:10 ve 18:20 saatleri arasında görülebilir.

ardahan-ataturk-iha

TAŞKÖPRÜ KİTABELERİ

Çıldır ilçe merkezinin 30 kilometre güneyindeki Taşköprü köyünde köyün kuzeyini sınırlayan kayalıkta, büyük bir kaya üzerinde yer alan bir kitabedir. Urartu Krallarından II. Sarduri'ye ait olduğu ifade edilen kitabenin bölgedeki en eski kitabe olduğu sanılmaktadır.

ÇILDIR GÖLÜ

123 kilometre kare alan kaplayan bölgenin en büyük tatlı su gölüdür. Aynı zamanda Van Gölünden sonra en büyük ikinci göldür. Deniz seviyesinden 1959 metre yükselliğinde bulunan gölün en derin yeri 42 metre olarak hesaplanmıştır. Tektonik bir göldür.

shutterstock_545862850

Çıldır Gölü donmuş hali

HAŞİMOĞLU RASİM BEY KONAĞI

Ardahan- Göle karayolunun üzerinde bulunan bina batlık mimari tarzının tipik örneklerinde olduğu gibi iç mekanında iç içe açılan odalar ve salonlardan oluşmaktadır. Binanın giriş cephesinde bulunan kapı üzerine sonradan eklenen bir Osmanlıca Kitabe bulunmaktadır. Bu Kitabe 1911 tarihlidir. Kitabe Ardahan'da 3-5-7-9 Ocak 1919 tarihinde Ardahan Milli Şurasının 1.ve 2. Kongrelerinin burada yapılaması sebebiyle binanın bu tarihten önce Resmi karargah binası olarak kullanıldığını göstermektedir. Bina günümüzde Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılmaktadır.

RUSYA’DAN YEMEN’E ÖLMEDEN ÖNCE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Son güncelleme: 15:40 - 02.04.2018