Sözcü Plus Giriş

Arjantin gezilecek yerler: Muhteşem coğrafi özellikleri ile Arjantin gezi rehberi…

Yaklaşık 2,8 milyon kilometrekarelik alanıyla, uzun bir üçgeni anımsatan şekilde kuzeyden güneye doğru indikçe daralan ve Güney Amerika kıtasında 2. dünya genelinde 8. en büyük toprak parçasına sahip Arjantin, doğu kıyıları boyunca Atlantik Okyanusu, batısında Şili, kuzeyinde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğusunda ise Brezilya ve Uruguay ile çevrili. Türkiye'den vize istemeyen ülkelerden biri olan Arjantin'in gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını sizler için derledik...

Güncellenme: 08:15, 10/08/2018
Arjantin gezilecek yerler: Muhteşem coğrafi özellikleri ile Arjantin gezi rehberi…

Atlas Okyanusu ile And Dağları arasında coğrafi açıdan mükemmel güzelliklere sahip Arjantin, Güney Amerika’nın turizm potansiyeli bakımından en önemli bölgelerinden biridir. Arjantin seyahatinizde gezilmesi gereken yerlerden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz…

ARJANTİN GEZİLECEK YERLER

USHUAİA / PERİTO MORENO BUZULU

Kaşif Francisco Moreno’nun adını alan Perito Moreno buzulu Patagonya’nın erimeyen üç buzulundan biri. 30 kilometre uzunluğundaki buzul, bazen L şeklindeki “Lago Argentino” ile birleşerek doğal bir baraj özelliği gösteriyor ve iki yarısını birbirinden ayırıyor. Nehrin olduğu taraftaki su seviyesi, gölün normal su seviyesinin 30 metre üstüne çıkıyor. Suların itilmesinden doğan büyük basınçlar, bu buzdan barajı olağanüstü bir şekilde kırabiliyor. Bu buzul kırılma döngüsü sürekli olan bir döngü değil, bu olay senede sadece bir kerede olup 10 yıldan uzun bir sürede kendini tekrarlıyor. Fakat izlemeye fırsatınız olursa kesinlikle bu kadar beklemeye değeceğini göreceksiniz. perito Moreno Buzulu, Güney Patagonya Buz Alanı’nın bir parçası ve dünyanın en büyük üçüncü temiz su rezervi. Perito Moreno Buzulu UNESCO'nun koruma altındaki dünya mirasları listesindedir.

Ushuaia - Foto: Shutterstock

Ushuaia – Foto: Shutterstock

MİSİONES / IGUAZU ULUSAL PARKI

Arjantinin Ulusal Parklarından birisi olan Iguazu Ulusal Parkı, 550 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Yerli Guarani dilinde “Büyük Sular” anlamına gelen Iguassu, Arjantin en büyük doğal güzelliklerinden biri olan Iguazu Şelalelerini barındırır. Bu şelaleler, tropikal ormanlarla çevrilidir. 1934 yılında kurulan parkta yer alan şelaleler topluluğu, 2,7 kilometre boyunca 275 şelaleden oluşur ve çoğu 60-80 metre arasında olmak üzere aşağıya dökülür. Şelalelerin en büyüğü olan “şeytanın gırtlağı” 150 metre genişliğinde ve 700 metre uzunluğundadır. İguazu Nehrinin karşısında Brezilya’nın benzer bir park olan Iguaçu Ulusal Parkı uzanmaktadır. Park alanı 10.000 yıl önceki avcı-toplayıcı Eldoradense kültürünün yaşadığı alandır.Park, Alto Paraná Atlantik ormanları ekolojik Bölgesi içinde yer almakta olup, faunası birçok tehlike altındaki hayvan türlerine evsahipliği yapmaktadır. Iguazu, 1984 yılında Unesco Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

BUENOS AIRES / LA BOCA

La Boca Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in 47 şehir semtinin en ünlüsüdür. Riachuelo-Nehri’nin Rio de la Plata’ya açıldığı ağızda yer alır. La Boca orijinal evleri ile ünlüdür. Bu evler batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilmiş ve tekne boyası ile alaca renkli boyanmışlardır. Boca adını nehrin ağızında olmasından alır. Arjantin'in doğuş noktası. Boca “ağız” demek. La Boca, Arjantin'in ilk limanı. Avrupa'dan göçler gerçekleşirken gemiler buraya demirlemiş. Sonrasında insanlar yerleşmeye başladıkça limanda çalışarak geçinen fakir işçi kesiminin yerleştiği yer haline gelmiş. La Boca şu anda aktif bir liman değil. Bir zamanlar ülkenin en fakir kesiminin yaşadığı bu yer şimdi Buenos Aires'in kültürel merkezi en turisitik alanlarından biri. Birçok sanat gösterisi, sergiler, müzeler bulunuyor rengarenk La Boca'da. Çok sayıda sanatçının eserleri El Caminito caddesinin kaldırımlarında bulunur.

La Boca - Foto: Shutterstock

La Boca – Foto: Shutterstock

BUENOS AIRES / RECOLETA MEZARLIĞI

Recoleta Mahallesi’nde yer alan, adını da bulunduğu mahalleden alan Recoleta Mezarlığı, 1822’de tam 5,5 hektarlık alana kurulmuş tarihi bir mezarlıktır. Aralarında Arjantin’in eski başkanlarından Juan Domingo Peron’un eşi Eva Peron’un da yer aldığı, devlet başkanları, siyasetçiler, bilim adamları, rütbeli askerler ve onlarca önemli ismin ebedi istirahatgahıdır. Bu bölgeye girerken Neo-Klasik kapılardan geçilir. Ayrıca mezarlıkta Art Deco, Art Nouveau, Barok ve Neo-Gotik mimari stilleri ile oluşturulan heykellerle bezenmiş mermer mezarlar vardır. 1994 yılında Arjantin Hükümetinin aldığı kararla bu bölge ‘Ulusal Tarihi Anıt’ ilan edilmiştir. 2013 yılında ise dünyanın en güzel 10 mezarlığından biri olarak gösterilmiştir.

BUENOS AIRES / CASA ROSADA

4 katlı Casa Rosada Buenes Aires’in en sembolik yapısı olarak kabul edilmektedir. 1873 ve 1898 yılları arasında inşa edilen saray, İtalyan ve Eklektik mimari tarzlarıyla oluşturulmuştur. Yıllarca Arjantin devlet başkanlarının ikametgahı olarak kullanılan saray, pembemsi rengi ve mimarisiyle dikkat çekmektedir. Casa Rosada Carl Kihlberg, Henrik Aberg ve Francesco Tamburini’nin ortak tasarımıdır ve Arjantin Ulusal Tarihi Anıtlarından biridir. Şu anda saray Arjantin’in eski cumhurbaşkanları ile ilgili bir müzeye de ev sahipliği yapıyor.

BUENOS AIRES / LA PLATA KATEDRALİ

Meryem Ana’nın hamile kalışına adanan La Plata, 112 metre ile dünyanın en yüksek 58. katedrali olarak ünlüdür. Ayrıca bu yükseklik La Plata’yı Amerika kıtasının en yüksek 6 kilisesinden biri yapıyor. Kutsal yapı kentin merkezi Plaza Moreno ve belediye binası yakınında bulunmaktadır. 1884 ve 1932 yılları arasında inşa edilen katedral Neo-Gotik mimarisinin ülkedeki eşsiz örneklerinden biridir. Ünlü mimarlar Pedro Benoit, Ernesto Meyer tarafından tasarlanmıştır. Yapı ülkenin manevi sembolü olarak kabul edilmektedir.

İlginizi ÇekebilirYurt dışına çıkacakların merak ettiği soru... Vize nedir? Vize nasıl alınır?Yurt dışına çıkacakların merak ettiği soru... Vize nedir? Vize nasıl alınır?

BUENOS AIRES / JAPON BAHÇESİ

Japon Arjantin Kültür Vakfı tarafından finanse edilen ve Japonya dışındaki en büyük Japon bahçelerinden biri olarak bilinen bir kamu parkıdır. Kar amacı gütmeyen bahçe yaklaşık 5 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. 1967 yılında tamamlanan bahçeler Veliaht Prensi Akihito ve Japonya Prensesi Michiko’nun ülkeyi ziyaretiyle resmi olarak hizmete açıldı. Yüzlerce türden binlerce bitkiye ev sahipliği yapan bahçede bir de Japon Budist Tapınağı bulunuyor. Düzenli etkinliklere sahne olan Japon Bahçesi içerisindeki göleti, farklı bitki türleri ve kaya süslemeleriyle ziyaretçilerine huzur veriyor.

JUJUY / QUEBRADA DE HUMAHUACA

Tektonik akarsu oluşumlu, mükemmel bir coğrafi güzelliğe sahip kırık yapılı bir arazidir. Nehirlerin yardığı vadiler mükemmel bir görüntü oluşturmaktadır. Kahverengi, kırmızı ve yeşil tonlarının bir arada gözlenlendiği çeşitli topraklara sahip olan bölgenin yakınında yerleşim alanları da mevcuttur. Arjantin tatil yerleri içerisinde dağcılık, yürüyüş ve macera meraklılarının en önemli rotalarından birine dönüşmüştür. Son derece kurak olan Quebrada de Humahuaca, 2003 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı listesinde yer alıyor.

İlginizi ÇekebilirAmerika Birleşik Devletleri (ABD) gezilecek yerler... A'dan Z'ye ABD gezi rehberiAmerika Birleşik Devletleri (ABD) gezilecek yerler... A'dan Z'ye ABD gezi rehberi