Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uzak Doğu’nun yükselen değeri Güney Kore
Uzak Doğu’nun yükselen değeri Güney Kore
Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri, milyarlarca insanın takip ettiği TV dizileri ve K-Pop gruplarının ana vatanı, modern hayatla geleneksel değerlerin iç içe geçtiği Güney Kore, doğası ve farklı lezzetlerinin de etkisiyle son zamanların gözde destinasyonları arasında...
Seyahat 10 Ocak 2019 - 16:51

Yarımada şeklinde güneye doğru uzanan bu ülkenin ekonomik, politik ve kültürel kalbinde başkent Seul yer alıyor. 10 milyondan fazla insanın yaşadığı, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan bu dev metropol hiç uyumuyor. Seul'e ayak basar basmaz fark edeceğiniz özelliklerinden biri de, çok çalışmanın yanı sıra, dolu dolu eğlenmeyi bilen insanlar olacak.

seul2Hangang Nehri'nin ortadan ikiyi ayırdığı Seul'un her iki yakası da insana farklı duyguları yansıtıyor. Geçmiş ile geleceğin, modern ile gelenekselin, heyecan ile huzurun bu zengin yaşantıyı yakalamasında Seul’un yaklaşık 2000 yıldır bölgenin başkenti olmasının da katkısı var. Şehrin tam merkezinde yer alan, Josean (Cusan) Hanedanlığı’ndan kalma devasa saraylarla gökdelenlerin yarattıkları tezat, Seul'un size hazırladığı sürprizlere dair ipuçları veriyor.

GYEONGBOK SARAYI

Seul'de görülmesi gereken önemli yerlerden biri Gyeongbok Sarayı. Joseon Hanedanlığı’nın inşa ettiği 5 saraydan ilki olan Gyeongbok Sarayı, ihtişamıyla diğer sarayları gölgede bırakacak bir güzelliğe sahip. 14. yüzyılda yapılan saray, Doğu mimarisinin heybetli çatı görüntüsünü doruğa taşıyor. Sarayın çatısını bu kadar değerli yapan sadece mimari stili değil, üzerine işlenmiş olan hayvan figürleri. Güney Kore'de tarihi mekanların çatılarında görebileceğiniz hayvan figürlerine çokça rastlanıyor. Bu hayvan figürlerinin her biri bir anlam taşıyor. Bunların ilk sırasında ise özellikle Kore mitolojisinde önemli yeri olan Haechi geliyor. Gyeongbok Sarayı'nda çatıya baktığınızda sizi büyüleyecek bir görsel bir şovun içinde buluyorsunuz kendinizi. Üstelik renkli süslemeleri sadece dış mekanda değil, iç mekanda da aynı coşku ile devam ediyor.

gyendokSaray ziyaretini sabah saatlerine denk getirseniz Kraliyet Muhafız Alayı Değişim Töreni'ni de izleme şansını yakalayabilirsiniz. Sarayın girişindeki avluda bulunan dev davulların çalınmasıyla başlayan tören, büyük bir ciddiyet içinde gerçekleşiyor. 1469 yılından bu yana yapılan törende, marşlar eşliğinde görevini tamamlayan grup yerini yeni birliğe teslim ediyor, görevi devralan askerlerin yerlerine geçmesiyle de tören sona eriyor.

MYEONGDONG, INSADONG, GANGNAM BÖLGESİ

Güney Kore’de sokak yemekleri ve alışveriş için en ideal yer olan Myeongdong bölgesinin caddeleri, akşam açık bir pazara dönüşüyor. Deniz ürünlerinden sebzelere, tatlılardan içeceklere kadar pek çok farklı lezzetin bir arada bulunabildiği bu caddelerde, birbirinden farklı lezzetlerin kokuları etrafınızı sarıyor ve size gerçekten Uzak Doğu'da olduğunuzu hissettiriyor.

myendogMyeongdong elbette sadece yemekleriyle değil, alışveriş seçenekleriyle de turistlerin gözdesi. Burada pek çok güzellik mağazası görmeniz mümkün. Mağaza girişlerinde sizleri içeri çekmeye çalışan görevliler ve alışverişe teşvik etmek için sepetlerin içine bırakılan ürünlerle canlı bir alışverişin keyfini yaşayabilirsiniz. Alışveriş için, neon ışıklarla süslü 700 metre uzunluğundaki dar cadde birçok turistin ve yerli halkın uğrak noktası Insadong'da maskeler, el yapımı ürünler ve akla gelebilecek her türlü yerel eşyayı da bulabilirsiniz.

gangnamSeul'e kadar gelip şarkısı milyarlarca insanın diline dolanan Gangnam'ı görmeden olmaz. Bu bölgede; güzellik merkezleri, lüks dükkanların sıralandığı alışveriş caddeleri, trend kafeler ve restoranlar bulunuyor.

LOTTE WORLD TOWER VE GÖZLEMEVİ

Gece manzarasının tadını şehrin en yüksek yerinde çıkarmak istiyorsanız, gitmeniz gereken yer Seoul Sky. Dünyanın en yüksek 5. binası olan, 123 katlı Lotte World Tower'ın 118. katında yer alan ve Seul'ü gerçek anlamda ayaklarımızın altına seren Sky Deck insana heyecan, korku ve keyfi bir arada yaşatıyor.

loteeKore'yi doğudan batıya kat eden Hangang Nehri kıyısındaki Hangang Gözlemevi ise, gün batımı manzarası için ideal. Hızlı arabaların ışıkları ve batan güneş ışınları oldukça huzurlu bir manzara sunuyor.

Kaynak: Kore Turizm Organizasyonu