Sözcü Plus Giriş

Diyarbakır’ın astronumu Abdulkadir Topkaç teleskobuna kavuştu

Diyarbakır'da fırıncılık yaparken, astronomiye merak salan ve 1991 yılından bu yana dek gökteki olayları inceleyen ilkokul mezunu Ahbdulkadir Topaç'ın teleskobu Sur'da PKK'lı teröristlere yönelik gerçekleştirilen hendek ve barikat operasyonunda tahrip olmuştu. Sosyal medyada bir araya gelen bir grup genç, Topkaç'a yeni bir teleskop aldı. 

Güncellenme: 14:56, 19/09/2018
Diyarbakır’ın astronumu Abdulkadir Topkaç teleskobuna kavuştu

Diyarbakırlı Abdulkadir Topkaç’ın yıllardır ilgilendiği astronomi, hayatını değiştirdi. Gençlik yıllarından beri astronomiyle ilgilenen Topkaç’ı önce çevresi ‘deli’ gözüyle baktı, ardından eşi ve 8 çocuğu tarafından terk edildi. Topkaç, uzun yıllar önce İstanbul’a gidip, dağılan Sovyetler Birliği’nden getirilen bir teleskobu satın alıp Diyarbakır’a getirdi ve teleskopla gökteki yıldızları ayı ve gezenleri incelemeye başladı. Aldığı teleskop, Sur ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen hendek-barikat operasyonlarında tahrip oldu. Topkaç’a sosyal medyada başlatılan kampanya ile yeni teleskop alındı.

‘HERKES BANA DELİ DİYORDU’

Askerden sonra soyut kavramlarla ilgilenmeye başladığını belirten Abdulkadir Topkaç, tasavvuf, ruh, vicdan gibi kavramları 15 yıl boyunca düşündüğünü söyledi. Bunları düşünürken, herkesin kendisine ‘deli’ dediğini söyleyen Topkaç, şunları anlattı: “1991 yılında evin avlusunda oturuyordum, akşam saatleriydi. Ay görünmeye başladı. Kendi kendime düşünüp, ‘Bu kadar zaman soyut kavramları düşündükten sonra ayın eksen dönüş hareketini bulabilir miyim?’ dedim. Köye gidip, dürbün ile dolunayı izledim. 2-3 gün boyunca bunu izledim. Ayın yavaş yavaş küçüldüğü gördüm. Bir daire oluşturup, hesaplama yapmaya başladım. Uzun zaman geçti ama ben ayın eksen dönüş hareketini göremedim, ayın bir yüzü sürekli dünyaya bakıyor. Bu konuyu araştırmak için kütüphanelerde kitap aramaya başladım. Orada da bulamadım. Daha sonra kütüphanede biri bana yardımcı olmaya çalıştı. Bana neyi aradığımı sorduğunda, ayın eksen dönüş hareketiyle ilgili bilgileri araştırdığımı söyledim. Bu konunun yazılmadığını anlatıp, hayal gücümü kullanmamı istedi.”

abdulkadir-topkac-dha6
ÇEVREDEN TEPKİ GÖRDÜ

Araştırmaları sürdürürken, çevresindekilerin olumsuz tepkileriyle karşılaştığını anlatan Topkaç, “Herkes deli olduğumu söylüyordu. Mantıklı bir şey olduğunu kimse düşünmüyor. ‘Ekmeğine bakacağına, gitmiş gökyüzüne bakıyor’, ‘Gökyüzünde bugüne kadar kim ne kazandı’ diye tepkiler geliyordu. Bana defalarca ‘delidir’ dediler” diye konuştu.

 

2 BİN 500 DOLARA TELESKOP ALDI

İlk teleskobunu 1992 yılında aldığını söyleyen Topkaç, “İstanbul’a gidip teleskop almaya karar verdim. Yıkılan, Sovyetler Birliği’nden kalan bir teleskop bulup, satın aldım. O dönemde 2 bin 500 dolar para verdim teleskop için. Teleskobu Diyarbakır’a getirdim. İnsanların hizmetine sundum. Teleskobu evimde bırakıyordum. Sur ilçesinde yaşanan hendek olaylarında teleskobum tahrip edildi. Parçalarını evimde saklıyorum. Sadece ayna ve kelepçesi sağlam kalmıştı. Parçalayıp, hurdacılara satmışlar. Tahrip olan teleskobum için tazminatı için çok başvuruda bulundum, ama hiçbir yanıt alamadım” diye konuştu.

abdulkadir-topkac-dha4
NASA İLE MEKTUPLAŞTI

Gökbilimiyle ilgili yaptığı çalışmaları Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) yolladığını söylen Topkaç, “1992 yılında ayın bir aylık seyir açısını elde ettim. Ayın yay şeklinde hareket ettiğini görünce, bende bir inanç oluştu. O dönemlerde yoğun bir düşünce içerisindeydim. Üniversitelerin neler yaptığını bilmiyordum. Bunun üzerine ben de NASA’ya göndermeye karar verdim. NASA’nın adresini turistlerden alıp, mektup gönderdim. Benimle ilgilendiklerini gördüm. İlgilendiklerine göre düşündüklerim gerçektir ki ben de bundan eminim. Bana kitapçıklar gönderdiler. İngilizce yazıldığı için ilgilenemedim, param da yoktu, bundan dolayı ilgilenemedim” diye konuştu.

abdulkadir-topkac-dha2
GENÇLER BİR ARAYA GELDİ VE YENİ TELESKOP ALDI

Topkaç’ın gökyüzünü incelemeye devam etmesi için yeni bir teleskoba ihtiyacı vardı. Astronomiyle ilgilenen bir grup genç, sosyal medya üzerinden bir kampanya düzenledi, 16 bin TL topladı. Toplanan parayla da Topkaç’a yeni bir teleskop aldılar. Gençlere teşekkür eden Topkaç, “Bana hediye edilen teleskop çok güzel. Sağ olsunlar benimle ilgili bir kampanya başlattılar. Kampanya sosyal medyada çok büyük ilgi gördü. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

abdulkadir-topkac-dha5
‘KENDİ DÜŞÜNCEMİN DIŞINA ÇIKMAK İSTEMİYORUM’

140Journos’un çektiği videoda uzayla olan ilişkisini anlatmıştı. Diyarbakır Gözegöl Köyü’nde 1954 yılında doğduğunu ve sadece ilkokulu bitirebildiğini, fırıncılık yaptığını söylemiş ve 1991 yılında astronomiyle ilgilenmeye başladığını belirterek, “Astronomiye geçişimde ayın dünya çevresindeki dairesel dönüşünün, dairesel olmadığını, 1992’nin ikinci ayında çıkardım ve NASA’ya bildirdim” demişti. “Konuştursalar var ya insanlar çok ilgin. şeyler öğrenirler ama genelde rantçıların işine gelmiyor” diyen Topkaç, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Genelde rantçıların işine gelmiyor. Adam senden alıyor, kendi babasının malıymış gibi anlatıyor. Ben bugün kalkıp desem ki, medcezir olayında Galileo yanıldı, Newton yanıldı, evet ama ay bir yanılgıydı. Aslında kendi düşüncemin dışına çıkmak istemiyorum ben.”

DHA

Yayınlanma Tarihi:14:49,