Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Thyateira Antik Kenti’ne büyük saygısızlık
Thyateira Antik Kenti’ne büyük saygısızlık
Manisa Akhisar’da bulunan Thyateira Antik Kenti’nde bin 500 yıllık ‘piskopos sarayı’nın kalıntıları sprey boyalarla tahrip edildi. İncil’de geçen 7 kiliseden birinin olduğu saraya kalp işaretlerinin yapılıp isimler yazılması büyük tepki çekti.
İlker KILIÇASLAN
Yaşam 9 Mart 2020 - 12:28

Manisa'nın Akhisar ilçesinde binlerce turistin ziyaret ettiği Thyateira Antik Kenti'nin, kimliği belirsiz kişilerce sprey boyalarla tahrip edilmesi görenleri üzdü. Bizans döneminin erken evrelerinde kullanıldığı ve milattan sonra 6'ncı yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bazilika şeklindeki yapı ilçeye turistleri çekiyor.

Fotoğraf: SÖZCÜ

DAHA İYİ KORUNMALI

Tepe Mezarlığı olarak bilinen ve şehrin içinde yer alan piskopos sarayının siyah ve mavi sprey boyalarla boyanması büyük tepki çekti. Bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen Antik kentin içindeki yapının duvarlarına çizilen kalp işaretleri sanatseverleri de kızdırdı.

Sprey boyalarla tahrip edilen tarihi duvarların kimyasallar kullanılarak temizlenebileceğini dile getiren uzmanlar, turizm potansiyeli taşıyan bu alanların daha iyi korunmasını istedi.

Fotoğraf: SÖZCÜ

THYATEİRA ANTİK KENTİ

Manisa’da bugün Akhisar ilçe merkezinin bulunduğu bölgede kurulu olan bir Antik kenttir. Alanda ilk yerleşimin izleri M.Ö. 3000 yılına kadar inmektedir. Thyateira, modern yerleşim merkezlerinin altında kalan diğer antik kentlerle benzer bir kaderi paylaşmıştır. Akhisar’da arkeolojik kalıntılar neredeyse tamamen modern yerleşimin altındadır. Antik kentin kurulduğu alan, bugünkü modern Akhisar ilçe merkezidir. Bu alanlar ve çevresinde gerçekleştirilen herhangi bir temel kazısı sırasında arkeolojik kalıntılara rastlanmaktadır.

Fotoğraf: DHA

Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birinin de Thyateira’da kurulduğu düşünülür. Ancak buradaki kilise özel bir binadan çok bir cemaat olarak düşünülmelidir. Bu yönüyle Erken Hristiyanlık tarihi açısından önemli bir merkez olarak kabul edilebilir.

Fotoğraf: DHA

Akhisar ilçe merkezindeki Tepe mezarlığında yapılan kazılarda ortaya çıkan ve antik anıtsal bir bina olduğu düşünülen bazilika ve sütunlu yol; Kethüda Mahallesindeki “Hastane Höyüğü” ve höyüğün zirvesindeki sunak yapısı ile M.S. 2. yüzyıl ile 4. yüzyıl arasına tarihlenen sikkeler, lahitler ve yazıtlar bulunmuştur.

Son güncelleme: 13:10 - 09.03.2020