Memleket ilaç konusunda sıkıntıda... Bu uzun süredir böyle lakin artık durum daha fena... Hangisini bulursan şansına, onu alıyorsun ecza dolabına...

Peki sorun ne? İlaçta 1 Euro değeri 2023 yılı Aralık ayında 17,5483 TL olarak belirlendi ve halen herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Bu sebeple firmalar bazı ilaçları üretmiyor veya ithal etmiyor. Kızıyorsunuz ama bu şirketler hilal-i ahmer değil neticede... Ticari şirket, para kazanmak için kurulmuş işletmeler...

★★★

Üretecek, satacak, para kazanacak, yatırım yapacak, işçi çalıştıracak. Zararına çalışacak hali yok. Ancak siz bunu engellerseniz ya fabrikayı kapatacak ya da alıcı bulursa yabancıya satacak.

Nitekim çoğu öyle yaptı. Elimizde bir avuç ilaç üreten yerli şirket kaldı. Diğerlerini yabancılar aldı. Yabancı firmalar, fiyat sabitlenmesinden dolayı Türkiye’ye her ilacı göndermiyor.

★★★

Fiyat nasıl belirleniyor? Avrupa’da o ilacı satan 5 ülkenin fiyatına bakıyor. Almanya, Fransa, İspanya, Portekiz ve Yunanistan... En ucuzu genelde Yunanistan oluyor.

Oradaki fiyatı kendi belirlediği 17,5483 Euro kurundan TL’ye dönüyor. Üstüne de yüzde 11’den başlayıp yüzde 50’lere varan indirimler isteniyor.

★★★

Ucuza ilaç almak için sınıra yakın Yunan ve Bulgarların Türkiye’ye gelmelerinden de anlaşılacağı üzere bu aslında iyi bir şey... Yine de çok zorlayınca sistem tıkanıyor belli bir dereceden sonra...

İşin enteresanı ülkede satılan ilaçların yüzde 85’i Türkiye’de üretiliyorken en çok ciro yapan 100 ilacın 95’i ithal... Yurt dışından geliyor. Bu ilaçların bırakın muadili olmasını, esamesi okunmuyor!

★★★

Haliyle maliyet kısılacak bir yerde... Etken maddesi kalitesiz veya düşük ilaçlar etki etmiyor. İyileştirmiyor. Kullanınca anlıyorsunuz. Yine de en azından bulduğunuz için kendinizi şanslı sayıyorsunuz.

Daha kötüsü de var! Her yerde olan oluyor. Sahte ilaç piyasada dolaşmaya başlıyor. Parasından geçtim, bu durum halk sağlığı açısından ciddi bir risk oluşturuyor.

★★★

Başka ülkeleri de bizzat takip etmemeden dolayı Türkiye’nin ilaç ile imtihanını yerden yere vurmam haksızlık olur. Hatta Avrupa ülkelerinin bazılarından daha iyi olduğumuz doğrudur.

Türkiye ilaç sektörü, önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen önemli sorunlarla da karşı karşıya... Bu sorunların çözümü için acil ve gerekli adımların atılması elzem... Maalesef aradığınız numaraya ulaşılamıyor şu aralar...

★★★

Gerçekten ucuzuz ama bizim gelirimiz düşerken kaçınılmaz olarak ilaç fiyatları artmak zorunda... Kötü ekonominin yan etkisi diyelim biz buna...

Başka çaresi yok mu? Tabii ki var... Kanseri olan brokoli yesin. Kalp için her gün bir aspirin. Tansiyonunuz yüksekse, nar bire bir... Hindiba şeker hastalarının vazgeçilmezi... Romatizmalılar kuma gömülmek için maalesef yazı beklemek zorunda.

İşi garantiye almak için bir de muska yazdırırsanız tam olur. Hem kazadan, beladan hem de hastalıktan korur.