Kayseri mağlubiyetinden sonra Abdullah Avcı ile oyuncular arasında tatlı-sert bir hafta yaşandı. İç sahada mağlubiyet değil ama mahkum oyun, ölü 90 dakika hocanın sinirlerini bozmuştu.

Ruh halinin dışa vurumu yaptığı 3 değişiklikten anlaşılıyordu zaten ama takıma kızmıştı gerçekten. Abdullah Avcı profil olarak teknik taktiğe çok kafa patlatan bir hoca ama en az bunun kadar duygularıyla da hareket eden bir yapıya sahip. 

İÇERİDE YAŞANAN SİLKELEME...

Gaziantep maçı hazırlığı oyuncular için hiç kolay geçmedi bu yüzden. Teknolojik yönden bir maçı önceden oynamak teknik adamlar için kolay gibi görünse de her şey oyuncu grubunun sahadaki uygulama kapasitesine bakıyor. 

Gaziantep maçı öncesi içeride yaşanan silkeleme, iyi oyun ve farklı galibiyet ile sonuç verdi. Değişen organizasyon bireysel olarak oyuncu gelişimini gösterdi bize. Trabzonspor merkez hücum yerine kanat ve çizgi hücumuna ağırlık vermişti bu maçta. Rakamlara da yansıyan bu gözle görülür değişim de en çok Visca'yı yukarıya taşımış gibi görünüyor. 

EN İYİ ORTA YAPTIĞI MAÇ

Oyun yönünü değiştiren Trabzonspor merkezi çok daha iyi kapatan bir takım olan Gaziantep FK'yı terse düşürdü. Abdullah Avcı geldiğinden bu yana yüzdesel olarak en iyi orta yaptığı maçını dün Gaziantep'e karşı oynadı bordo mavili takım.

10'u isabetli 14 orta yapan Trabzonspor %71'lik başarı oranı yakaladı. Bu sezonun en yüksek ortalaması bu. İki kanadı da orta makinesine dönüştürüp ceza sahası önüne düşenleri süpüren Trabzonspor'un planı çok rahat işledi. 

VISCA PARLAMASI

Top 3. bölgeye ve kenarlara daha çok atıldığı zaman Visca kafasını her kaldırdığında Onuachu'yu rahat gördü. Tam 6 tane isabetli akan oyun ortası yapan Visca, kule Onuachu'ya attıramasa da gollerin hazırlayıcısı oldu. 

Trabzonspor orta konusundaki başarısını daha önce hiç %45'in üzerine atamamıştı. Yoğun olarak buna çalışıldığı açık. Orta kalitesi eşittir sonuç oldu. Avcı ve ekibi Visca ile Onuachu arasında Nwakaeme-Cornelius uyumu yaratmaya çalışıyor. Önümüzdeki haftalarda bu ikili çok daha konuşulur hale gelecek.

MENDY STOPER DEVAM EDEBİLİR

Mendy'nin stoper oynadığı maçların sayısının da artacağını düşünüyorum. Hocanın topa daha fazla sahip olmak ve pasla çıkmak konusundaki tekrarı ve ısrarı süreceği için transfer dönemine kadar Mendy'i o bölgede değerlendirmek bir fırsat yaratabilir. Bu durum biraz da Bakasetas'ın ve Berat'ın istikrarına bağlı olacak çünkü 6 ve 8 numara bu oyunda olmazsa olmaz. İki oyuncunun bu performansı sürer ve yükseliş yaşanırsa Mendy stoper oynamaya devam edebilir. 

Trabzonspor Gaziantep'te kolay gibi görünen ama öncesi sancılı geçen bir galibiyet aldı ve bana göre yeni bir oyun tarzı buldu. Maça göre değişir ama kazanma alışkanlığı için oyun tarzı alışkanlığı da önemlidir.