Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 7'nci aya girilirken, Fransa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un işgali ilk öğrendiği ana ait görüntüleri paylaştı.

Macron'un Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde gergin halleri dikkatlerden kaçmazken, video da kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

İşgalin ilk günlerinde çekilen videoda iki lider, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'operasyon'u başlatmasının ardından Ukrayna'nın durumunu ve Rus birliklerin ülkedeki dağılımını tartışıyor.

Macron sudden reaction to Ukraine invasion revealed in unearthed video | World | News | Express.co.uk

MACRON'UN ENDİŞESİ GÜNDEM OLDU

Macron, Zelenskiy'in aktardıkları üzerine çatışmaların Donbas'tan tüm Ukrayna'ya yayıldığını fark ederken, topyekün bir savaşın çıktığını fark ettiği anlarda endişeli ifadesi de görüntülere yansıdı.

Videoda, Macron'un Zelenskiy'e, "Yani bu, Kiev'in her yerine özel kuvvetler gönderdikleri anlamına mı geliyor?" sorusu da yer aldı. Zelenskiy, bu soruya, "Evet, her yere..." yanıtını verdikten sonra, "Kiev'de, Odessa'da her yerde. Her yerde birlikleri var." diyor.

Zelenskiy, Rus askerlerinin Donbas bölgesinin ötesine geçtiğini söylerken, "Bunu hayal edemedik - 2014'teki gibi değildi. Yani çok daha fazlası meydana geliyor." dedi.

'BU TAM BİR SAVAŞ'

Macron'un yüzü bir anda değişirken, "Bu çok açık. Bu tam bir savaş" dedi. Zelenskiy ise, "Evet, topyekün savaş," yanıtını verdi...

Macron bu konuşmaların ardından şoke olmuş bir ifadeyle sadece 'tamam' diyebilirken, yüzündeki dehşet de kısa sürede gündem oldu.

[old_news_related_template title="Yunanistan: Türkiye'yi kınayın yoksa yeni bir Ukrayna ortaya çıkar" desc="Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan'a yönelik açıklamalarıyla ayağa kalkan Atina, Türkiye’yi dünyaya şikayet ettiği mektupta skandal ifadeler kullandı. Dünyadan Türkiye’yi derhal kınamasını isteyen Yunanistan, aksi halde Avrupa’nın “Ukrayna’nın ardından yeni bir savaş' riskiyle karşı karşıya kalacağını öne sürdü." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/08/iecrop/turkiye-yunanistan-shutterstock_16_9_1662618477.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/yunanistan-turkiyeyi-kinayin-yoksa-yeni-bir-ukrayna-ortaya-cikar-7352473/"]

[old_news_related_template title="Polonya: Rusya'yla birkaç yıl içinde savaşa gireceğiz" desc="Polonya Savunma Bakanı Yardımcısı Marcin Ociepa, Rusya’yla ülkesi arasında 3-10 yıl içinde savaş çıkacağını savundu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/08/iecrop/marcin-ociepa2_16_9_1662628523.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/polonya-rusyayla-birkac-yil-icinde-savasa-girecegiz-7352855/"]

[old_news_related_template title="Ukrayna’dan Putin’in tahıl çıkışına yanıt" desc="Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mykhailo Podolyak, Rusya lideri Putin’in Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan tahıl koridoru anlaşmasında belirlenen rotanın değiştirilmesi önerisine tepki göstererek “Anlaşmayı düzenlemek için nesnel bir neden yok” dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/07/iecrop/mykhailo-podolyak-reuters_16_9_1662548783.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/ukraynadan-putinin-tahil-cikisina-yanit-7351281/"]