Motosiklet hırzılığı senelerdir süre gelen bir sorun olarak devam ediyor. Son olarak Yenibosna'da polis karakoluna yönelik patlamanın çalıntı bir motosiklet ile gerçekleştirilmiş olması büyük yankı uyandırdı.

Motoru çalınan vatandaşlar sosyal medya yoluyla seslerini duyurmaya çalışıyor. Facebook'ta açılan gruplarda motosikletlerini arayan, imza kampanyaları düzenleyen vatandaşlar aynı zamanda emniyet güçleriyle sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. Vatandaşlar, BİMER ve CİMER'e defalarca dilekçe yazdıklarını dile getiriyorlar.

moto

EMNİYET NE YAPIYOR?

Motoru çalınan vatandaşlar polislerin ilgisizliğinden rahatsız. Geçtiğimiz mayıs ayında motosikleti çalınan Kardelen Y. polislerle sıkıntılar yaşadıklarını hatta hırsızlarla bile muhttap olduklarını belirtirken, "Emniyet güçlerinin ilgilenmediğini fark ettik. Birçok yere başvurduk. Daha dün bir motosiklet daha çalındı. Plakasız araçlar geziyor. Bu ciddi anlamda bir güvenlik sıkıntısı." şeklinde konuştu.

bimer

Kardelen Y., "Mayıs Ayında 17.000.-TL’lik motorumun çalınmasıyla birlikte legal ve illegal yollardan motorumu aramaya çalıştım. Bu süreç içinde emniyet güçlerinin ben ve diğer arkadaşlara bir katkısı olmadı hatta bize zaman kaybettirdiklerini üzülerek belirtmeliyim. Kamera kayıtlarında sürekli olarak hırsızların kasklı oldukları gerekçesi ile konu geçiştirilmiştir.

Facebook üzerinde ‘Motoru Çalınanlar Sesini Duyuruyor’ grubu oluşturarak motorlarımızı aramaya devam ettik, olayı gündeme taşıyarak Perpa/Okmeydanı’nda etkinlik ve konvoy ile sesimizi duyurduk, imza toplayarak Çağlayan Adliye’sinde savcıya ilettik. Trafikte plakasız motorlara, lüks motorlar üzerinde ekipmansız 18-19 yaşındaki kişilere hiç dikkat edilmemektedir. Geceleri devriye atılmamaktadır bu nedenle hergün en az 5 motor çalınmakta, mağdurlar da can ve mal güvenliği olmadan kendince çabalamaktadır." ifadelerine yer verdi.

imza

"MESELE ASAYİŞTE VAR OLAN BOŞLUK"

Vatandaş sözlerine, "En son dün yaşamış olduğumuz üzücü patlama olayı durumun önemini bir kez daha göz önüne sermektedir. Çalınan motorlarla uyuşturucu satıldığını, gasp yapıldığını, terör eylemlerinde kullanıldığını Bimer, Cimer ve aylarca bireysel ve toplu olarak diğer birimlere ilettik. Yedek parça satan dükkanlar rahatlıkla sipariş üzerine motor çaldırıp parçalarını satmaya çalışmaktadır. Bu işten önceden yargılanan kişiler kendilerine soru sorulduğunda diğer insanları tehdit etmektedirler. İstanbul’un ücra semtlerinde çaldıkları lüks motorları çok düşük tutarlarda kiralayan, satan şahıslar da mevcuttur. Mesele sadece motor değil, asayişte var olan bu boşluktur. İnsanların emeklerinin çalınıp yasal olmayan suçlarda kullanılması veya bundan iş sahiplerinin rant sağlamasına göz yumulmaması gerektiğini düşünüyoruz." şeklinde devam etti.