“Patronlar Kulübü” olarak bilinen TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’dan, konsey toplantısında yaptığı önemli konuşmayla ilgili uzun bir mektup aldım.

Özilhan konuşmasında, “Güçlü bir piyasa ekonomisinin temel özelliğinin sağlam bir hukuk sistemi olduğuna, modern bir hukuk devletinde can ve mal güvenliğinden adil yargılama esaslarına, eşitlik ilkesine vurgu yapan mesajlar verdiğini” belirterek “Konuşmamın tam metnini, dikkatlerinize sunuyorum” diyor.

Tuncay Özilhan’ın, konsey toplantısındaki önemli konuşmasını şöyle özetleyebilirim:

★★★

“Güçlü bir piyasa ekonomisinin temel özelliği güçlü bir kurumsal yapı ve sağlam bir hukuk sistemidir.

Modern bir hukuk devletinde herkesin can ve mal güvenliği garanti altındadır.

Sözleşmeler hukuk sistemi içinde uygulanır. Yargılama adildir; herkes adalet önünde eşittir. Yasalar açık ve nettir, herkese eşit uygulanır.

Modern bir hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla etkin işlemediği bir ülkeye yabancı yatırımcılar ilgi duymaz.

Ekonomik istikrar ve hukukun üstünlüğü uzun vadede öngörülebilirlik sağlayarak yatırım kararlarının alınmasını kolaylaştırır.

Yaratıcılığın önünü açan ve besleyen güçlü hukuk devleti, demokratik teamüllerin yerleşikliği, en aykırı fikirlerin bile ifade edilmesine gösterilen hoşgörü, basın özgürlüğü, kültür ve sanata verilen önemdir.

Ekonomi yönetiminin başarısı için belki de en belirleyici konu, hukuk sistemine duyulan güvendir. Bu güveni sarsacak girişimlerden uzak durulmalıdır.

21’inci Yüzyıl’da çağdaş uygarlığa giden yol hukuk devletinden, demokratik standartların yerleşik hale gelmesinden, laiklik anlayışının içselleştirilmesinden, bilimin yol göstericiliğinden, eğitimde fırsat eşitliğinden, kadınların her alanda eşit katılımından geçiyor.

Karşı karşıya olduğumuz çetrefil sorunları, Cumhuriyet değerlerinin sağlam zeminine basarak, egemenliğin kayıtsız-şartsız sahibinin milletin olduğu bilinciyle hep beraber aşmamız gerekiyor.

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılını ayrışarak değil anlaşarak, kavgayla değil barışla inşa etmeliyiz.”

Hafize Gaye Hanım’ın itirafı!

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hanımefendinin “İstanbul’da kiralar müthiş pahalı, ev bulamadım” diye açıklama yapması ve çarşı-pazardaki fiyat artışlarını annesiyle birlikte oturduğu apartmanın kapıcısı “Sadık Abi”sinden öğrendiğini söylemesi, haklı olarak günler boyu tartışıldı.

Bu konuda çok mesaj aldım. Vatandaşlar “Hafize Hanım yaklaşık 300 bin lira olan aylık geliriyle ev bulamıyorsa, biz 15–20 bin liralık gariban maaşıyla ne yapalım?” diye soruyorlar.

Gelen mesajlar arasında en değişik olanı okurum Yüksel Yılmaz’ın gönderdiği ileti... Diyor ki:

“İktidar ekonomide kriz olmadığını, işlerin iyi gittiğini ve her şeyin düzelmekte olduğunu iddia ediyor. Fakat Hafize Gaye Hanım’ın sözleri bunu tekzip ediyor. Ülke ekonomisi, Merkez Bankası Başkanı’nın bile uygun fiyatla oturacak bir ev bulamayacağı kadar kötü durumda demek ki! Hafize Gaye Hanım’ın açıklamaları bu gerçeğin itirafı anlamına geliyor!”

TEBESSÜM

Öbür dünyaya küfür gider mi?

Kavgaya tutuşan iki adamdan biri dövüştüğü adama:

“Ben senin ananın, avradının...” diye küfreder.

Diğer adam durur:

“Çuvalladın ulan der “Benim avradım yok. Annem de çoktan öldü. Küfürler ona gitmez...”

“O zaman babanın...”

“Hah ha... Babam da 8 yıl önce öldü. Senin küfürlerin onlara gitmez!”

Adam daha da sinirlenerek bağırır:

“Ulan öbür dünyaya dualar gidiyor da küfürler niye gitmesin?”

GÜNÜN SÖZÜ

Bir ülke yalnız adaletle sonsuzlaşır, adaletsizlikle yıkılır!