Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 yılında verilen Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesine açılan davanın duruşması görüldü.

Duruşmaya, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği ve Cumhurbaşkanlığı taraf olarak katıldı. Dernek, Ayasofya'nın camiden müzeye çevrilmesine ilişkin 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle dava açmış, kararda bulunan Atatürk imzasının sahte olduğunu ileri sürmüştü.

KARAMAN: AYASOFYA, FATİH'İN ŞAHSİ MÜLKÜDÜR

Duruşmada söz alan dernek avukatı Selami Karaman, "Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in şahsi mülküdür. 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla mülkiyet hakkı görmezden gelindi. Bakanlar Kurulu kararının iptalini istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı adına duruşmada bulunan Hukuk Müşaviri ise "Mahkemenin takdirine sunuyoruz. Mahkemenin vereceği karara razı olacağız" dedi.

Danıştay Savcısı, "O tarih itibariyle işlem hukuka uygundur. İbadete tekrar açılma kararı Bakanlar Kurulu tarafından verilebilir. Şu anda da Ayasofya’nın açılması Cumhurbaşkanın takdirindedir. Dava reddedilmelidir" ifadelerini kullandı.

Duruşmanın sona erdiğini söyleyen Danıştay 10. Dairesi Başkanı Yılmaz Akçil, "Kararı daha sonra açıklayacağız" dedi. Yasa gereğince Danıştay'ın aynı gün ya da 15 gün içerisinde kararını açıklaması gerekiyor.