MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli TBMM'de grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları

* Terörle mücadelemiz güvenliğin huzurun güvenlik çıkarlarının meşru gerekçesidir. Tek bir terörist dahi yakayı kurtaramayacak. Sabır ve tahammülümüz kalmamıştır. Çocukları katleden canilere ihanetlerinin bedeli ödettirilecektir.

* Münbiç, Tel Rıfat, Ayn El Arap'ta canlı terörist bırakılmamalıdır, alayı birden silindir gibi ezilmelidir. Güney sınırlarımızın emniyeti temel gündemimizdir. Kara harekatıyla örgütün kafası koparılmalıdır.

"HEP AYNI İSİMLER HEP AYNI MASKARALIKLAR"

* Ne kadar geveze yorumcu varsa Türkiye'nin kara harekatı şu günde yapılacak diye konuşuyorlar. Hep aynı isimler, hep aynı maskaralıklar. Hallerine bakmazlar, Türkiye'nin askeri stratejisini küçücük akıllarıyla belirlemeye çalışırlar. Bunlardan bıktık, bu edepsiz, bilgisiz, cibilliyetsiz ekran yüzlerinden midemiz bulanmaktadır. Buna sınır konulmalıdır.

* Sykes-Picot'un sonu gelmiştir. Kandil'den Ayn-el Arab'a kadar bölücü terör örgütünün kafası koparılmalıdır. Kurt kendi işini kendi gördüğünden dolayı boynu kalındır. Yurtiçinde ve sınır ötesinde hiçbir terör örgütüne sessiz kalamayız.

* Yanlış hesap yapmayın; bu hatanın bedelini Çanakkale'de Kocatepe'de ödediniz. Türk milleti, Cumhur İttifakı alçak emellere göz yummayacaktır. Hiçbir hain, hiçbir zalim Türkiye'nin yıkımını göremeyecektir. Ey Türk ve Türkiye düşmanları bu davayı aşamazsınız, Türkiye'yi yenemezsiniz.

 

ALTILI MASA'YA ANAYASA RESTİ

* Zillet ittifakının dün açıkladığı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi” ölü doğmuş, deyim yerindeyse dağın fare doğurması bile mümkün olmamıştır.

* 1982 Anayasasının 84 maddesinde, 9 bölüm başlığı, alt başlık ve madde başlığında yapılan değişiklik önerileri tamamıyla avunma ve avutmaya dayalı beyhude bir çabadır. Birbirlerinin kulağını çekmek için pozisyon alanların ortak bir akılla  anayasa yazması, anayasa hazırlaması ham bir hayaldir.

"ALTISINI BİR ARAYA TOPLASAN BİR MİLLİYETÇİ HAREKET YAPMAZ"

* Bu kadar zahmete niye girdikleri, bugüne kadar zillet partilerinin 55 defa birbirlerini hangi amaçla ziyaret ettikleri, 9 defa niçin toplanıp dağıldıkları belirsizliğin kuytusunda asılmış bir muamma levhası olarak karşımızdadır.

* 6 parti 55 defa bir araya gelmiş, kaç defa toplantılar yapmış... Dün akşam da 6'sı birden dizilmiş Anayasa taktimi yapıyorlar. Toplanmış bir güruh alkıştan salonu yırtmış ve altılı ganyanın iktidar olacağına sevinmiştir.

* Altısını bir araya getirsen bir Milliyetçi Hareket yapmaz. Bu anayasa metni Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında 100 maddelik anayasa taslak metnidir. Gelsinler bir de bunun okusunlar bunu gördükleri zaman en yakın çölüğe altısını birden atın.

* Bunların kafası karmakarışıktır. 1982 Anayasasında çalakalem yaptıkları mevzi değişiklikleri, 150 yıllık Anayasa geleneğinde yeni bir sayfa açmanın heyecanı ve gururu olarak takdim etmeleri kelimenin tam manasıyla zırvadır, işin özünde de tevili imkansız bir
çarpıklıktır.

"ZİLLET İTİTFAKI  ZEHİRLİ ÖNERİLERİNİ SIRALAMIŞ"

* Zillet ittifakının Anayasa değişiklik önerisi tarihi geriye sarmak, akıntıya karşı kürek çekmek, devletin temellerine dinamit yerleştirmek, güçlenen Türkiye’ye pranga vurmak, milletin takdir ve tercihine kara çalmaktır.

* Zillet ittifakı Türkiye’nin çivisini çıkarmak için zehirli önerilerini sıralamış, esas itibariyle de geçmişin tezahüründen başka hiçbir şey söyleyememiştir. Ülkemizin hızını kesmek için bariyer oluşturan, barikat diken, hendek açan, siper kazan zillet ittifakının hevesi kursağında kalacak, yayından çıkan ok bir daha sadağına girmeyecektir.

* Bölücü ve teröre batmış sözde siyasi partilerin kurtarılması, hatta aklanması amacıyla parti kapatılmasını özde hukukun konusu olmaktan çıkarıp yasama organının takdirine bağlayan zillet ittifakının akıl hocası HDP’dir, PKK’dır, terör yedekleridir.

"ÖZÜRLÜ BİR ZEKANIN KOMPLOSU"

* Hazırlanan önerinin amacı olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yürürlükten kaldırıp Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişi sağlamak olarak gösterilmesi özürlü bir siyasi zekanın komplosudur.

* Diyorum ki, bunlardan hiçbir yol, hiçbir halt olmaz, olamaz. Bunların yapacağı veya değiştireceği anayasa yıkım anayasası, yenilgilerin egemen olduğu toplum sözleşmesidir.

* Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine keyfi demek, anayasal hak ve hürriyetleri güvencesiz bıraktığını iddia etmek, hukuk devletinin mekanizmalarını tamamıyla aşındırdığını ileri sürmek çok ağır bir bühtandır, bu bühtan faillerinin yakasına kara bir leke gibi yapışmıştır.

* Şayet bugünkü gibi temel hak ve hürriyetler hakim olmasaydı, televizyon ekranlarından tutun da sokak aralarına ve toplantı salonlarına varıncaya kadar Türkiye’ye hakaret edenlere fırsat verilir miydi? Ağızlarını her açtıklarında nifak saçabilirler miydi?

* Milletimizin sinir uçlarını zedeleyen küstahlıklar bu güruhun yanına bırakılır mıydı? Yarının Türkiye’sini inşa edeceklermiş. Halbuki 1982 darbe yıllarının Türkiye’sinin tıpkısının aynısına hizmet ettikleri yalın ve sarsıcı bir gerçek halinde ortadadır.

* Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanını tek dönemle sınırlayıp sembolik hale getirme önerisi cahilliğin ve milleti tanımayan kadir bilmezliğin bubi tuzağıdır.

"GELİN TÜRKİYE'NİN YANINDA DURUN"

* Zillet ittifakını oluşturan partilere çağrım, gelin Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa hazırlığına ve hedefine siz de katılın. Gelin siz de bu tarihi sorumluluğa ortak olun.  Geçmişe takılarak geleceğin vizyonunu kurmak gibi bir hezeyandan geri dönün.

Gelin Türkiye’nin yanında durun. Gelin bu milli şerefe siz de katkı verin. Bunu yapmazsanız tarih ve millet huzurunda nankör ve inkarcı olarak anılacaksınız, hiçbir zaman da milletimizden geçer not alamayacaksınız.

"BU SİSTEMDEN GERİ DÖNÜŞ YOKTUR"

* Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin arayıp bulduğu şifadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Lider Ülke Türkiye’nin, Süper Güç Türkiye’nin, İ’la-yı Kelimetullah’ın, Kızılelma ülküsünün önsözüdür, önyüzüdür, taşıyıcı kolonudur, devlet ve millet dayanışmasının kırılmaz ve yıkılmaz kuvvetidir. Bu sistemden geriye dönüş yoktur.

* Türkiye’nin film şeridi gibi geriye sarması diye bir şey de söz konusu olamayacaktır.
Muhalefet partilerini izana davet ediyorum. Bunların kazanacak aday girdabında birbirlerini yemeyi bırakmalarını, kulak çekme işine son vermelerini, enseye tokat siyasetinden vazgeçmelerini millet için, devlet için, demokrasi için gerekli ve acil olduğunu huzurlarınızda
ısrarla dile getiriyorum.

* Yaparlarsa ne ala, yapamazlarsa pekala der işimize ve ileriye bakarız. Allah’ın izniyle zillet ittifakını yürüyüşümüzden çıkacak tozumuzla baş başa bırakırız.