Adalet ve Kalkınma Partisi’ni tebrik ediyorum. Önce adaleti bitirdiler sonra kalkınmayı...

Önceleri “ileri demokrasi” diyorlardı. Demokrasi o kadar ileri gitti ki, gözle görünmez hale geldi. Ufukta kayboldu, dönmedi geri... Bu yüzden 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına geçit vermiyorlar kendileri...

★★★

En azından ülke, özgürlüklerde bir alt lige düşer mi endişesi yaşamıyoruz mevcut konumumuzla... Dilerseniz yolu tarif edeyim siz de görün ülke nerede?

Freedom House’ın 2023 raporunda Türkiye, ‘Özgür Olmayan Ülke’ kategorisinde yer aldı. Aynı gruptaki Nikaragua, Kolombiya, Umman, Kuveyt, Bahamalar gibi ülkelerin de gerisinde kaldı.

★★★

Geri kalmış, darbelerin yaşandığı, dikta ya da otokrasiyle yönetilen, yargının bağımsız olmadığı, kadın haklarının engellendiği 57 ülke arasında gösteriliyor.

Raporu yazanlar dibine kadar haklı! İnanmıyorsanız üç, beş kişi bir araya gelip “Hükümet istifa” diye bağırarak yolda yürümeye çalışın. Kaç dakikada paketleneceğinizi anlamak için saatinize bakın.

★★★

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu her yıl dünyada çalışma koşullarını değerlendiriyor. Bu değerlendirmeyle Türkiye işçi olmak için Avrupa’nın
en kötü ülkesi...

Raporda ayrıca Türkiye 2023’te işçi olmak için en kötü 10 ülke arasında... Durumu anlamak için bu veriler yeterli mi yoksa daha onlarca örnek vereyim mi?

★★★

Sağlam paranız var, “Nereye yatırım yapsam?” diye düşünüyorsunuz. Gidip de Nijerya, Togo veya Mozambik’e gönül rahatlığıyla güvenip milyar dolarlık yatırım yapar mısınız?

Yapın valla... Oralar, Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne göre Türkiye’den daha iyi sıralamaya sahipler. Hele Zambiya, Kırgızistan, Guatemala, Mali... Bizimle kıyaslanırsa hukukun kaleleri hepsi!

Hemen kendimize haksızlık yapmayalım. Kamboçya, Afganistan’dan falan iyi çıktık. Şimdilik...

★★★

Bence, hâlâ iddianamesi bile hazırlanmamış binlerce kişi hapis yatarken yine de böylesi bir sonuç haksızlık... İşimiz gücümüz kalmamış gibi neden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamadığımızı mı anlatacaktık?

Çok beklersiniz! Belli ki sabrımızı test ediyorlar. Artık “milli ve yerli adalet endeksi” oluşturmanın ne kadar elzem olduğunu bir kez daha ortaya çıktı. Kahrol Batı!

★★★

Haliyle, dünya Türkiye’nin hukukuna güvenmiyor. Yandaş müteahhitler bile sözleşmelere olası davaların İngiltere ve İsviçre mahkemelerinde görülmesini şart koşuyorlar.

Peki, biz kendimize güveniyor muyuz? Hayır! Dünya literatüründe, “babana bile güvenme” sözü Türkçeden başka bir dilde var mı?

★★★

Dünya bize güvenmiyor, biz bize güvenmiyoruz. Ülkede arkasına güvenen bir borazancıbaşı kaldı. Eh, artık o yapar bu ülkeye yatırımı!

Ekonomide yaşananlar işin bahanesi... Önce adaleti ve demokrasiyi geliştireceksin. Sonra kalkınma ne demektir onu öğreneceksin. En sonunda ekonomide bir şeyleri değiştireceksin. Yoksa ne yapsan nafile!