ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölümünün ardından başlayan gösterilerde protestocular tarafından Seattle kentinde ilan edilen özerk bölge tartışması sürerken ABD Başkanı Donald Trump'tan başkente yönelik açıklama geldi.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Başkanınız olduğum sürece Washington DC'de asla özerk olmayacak. Eğer denerlerse ciddi bir güçle karşılaşacaklar" ifadelerini kullandı.SEATTLE'DAKİ ÖZERK BÖLGE DAĞITILACAK

ABD'nin Washington eyaletine bağlı Seattle kentinin Belediye Başkanı Jenny Durkan, protestocular tarafından 2 hafta önce özerk bölge ilan edilen "Capitol Hill Özerk Bölgesi"ni dağıtacaklarını açıkladı.

Durkan, göstericilerin polislerin almadığı bölgede hafta sonu 19 yaşındaki bir kişinin ölümüyle sonuçlanan iki ayrı silahlı saldırı olayı yaşandığını belirterek, "Bu yaşananlar, barışçıl protestocuların savunduğu değişim mesajını baltalamakta ve dikkati başka yöne çekmekte" dedi.

Durkan, "Bölgede devam eden düzensizlik, şiddet ve bunların bölgedeki halk ve işletmeler üzerindeki etkileri adalet ve eşitsiz mesajıyla uyuşmamaktadır, bu olanlar böyle devam edemez" ifadelerini kullandı.

ABD’nin Minneapolis kentinde, 25 Mayıs’ta siyahi George Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybetmesinin ardından başlayan sokak gösterilerinde protestocular Seattle kentini "özerk bölge" olarak ilan etmişlerdi.

Ülke genelinde gerçekleştirilen protestolarda zaman zaman şiddet olayları yaşanmıştı. Başkan Donald Trump, Washington Valisi Jay Inslee ve Seattle Belediye Başkanı Durkan'ı olaylara yeterince müdahale etmemekle eleştirmişti. (İHA)

[old_news_related_template title="ABD'nin eski Sağlık Bakanı'ndan acı itiraf: Virüsün hâlâ çok gerisindeyiz" desc="ABD'nin eski Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius, ülkesinin corona virüsüyle mücadelesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sebelius, test sayısının yetersizliğinden şikâyet ederken, virüsün hâlâ çok gerisinde olduklarını söyledi. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/06/23/iecrop/kathleen-sebelius-reuters_16_9_1592897290.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/abdnin-eski-saglik-bakanindan-aci-itiraf-virusun-hala-cok-gerisindeyiz-5889861/"]

[old_news_related_template title="ABD'den flaş açıklama: Bu 9 el dezenfektanını kullanmayın" desc="ABD hükümeti, bugün bir açıklama yaparak Meksika merkezli Eskbiochem isimli markanın ürettiği el dezenfektanlarının kullanılmaması gerektiğini duyurdu. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, 'Bu markanın ürettiği 9 üründe methanol var ve ciltle teması toksik sonuçlar doğurabilir' açıklamasını yaptı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/06/23/iecrop/jel-shutterstock_16_9_1592886342.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/abdden-flas-aciklama-bu-9-el-dezenfektanini-kullanmayin-5889508/"]