Ülke genelindeki ekonomik sıkıntı her geçen gün artarken, kendi ürünlerini satan üreticilerin daha fazla olması nedeniyle diğer pazarlara göre daha ucuz olan Köyceğiz ilçe pazarında da fiyatlar uçtu.

Sabahın erken saatlerinde pazara gelenler de artık fiyatların düştüğü akşam saatlerini tercih ediyor. Önceki aylarda diğer ilçelere göre sebze ve meyve fiyatları en az 5 lira daha ucuz olan Köyceğiz pazarı, ekonomik sıkıntıdan nasibini almış durumda. Daha taze ve iyilerini alabilmek için sabahın erken saatlerinde pazara giden ilçe halkı, artık öğleden sonra fiyatların düşmesini bekler oldu.

HAVALAR SOĞUYUNCA FİYATLAR ARTTI


Köyceğiz pazarında iki hafta öncesi ile bugünkü fiyatlar arasında kilo başına-5-10 lira yükselmeler oldu. Bazı ürünlerde ise bu rakam neredeyse iki katına çıktı. Pazarda sabah saatlerinde 25-30 liradan satışa çıkan patlıcan, akşam üzeri 10-15 aralığına kadar iniyor.

25 liralık domates 15’e, küçükleri ise 6-12,5 TL arasında satılıyor. Yeşillikler 10, üzüm 30-50, limon 10, elma 25-35, pırasa 25, ıspanak 25, kereviz 35-40, biber 25-40 lira. En pahalısı ise kilosu 250 lira olan kestane ile tanesi 50 TL olan ejder meyvesi.

KÖYCEĞİZ PAZARI DA ARTIK LÜKS OLDU


Genelde daha çok yerli halk ile emeklilerin yaşadığı, turizmden fazla nasiplenemeyen Köyceğiz’de yaşam şartları da eskiye oranla pahalandı.

Ankara’da yaşarken emekli olduktan sonra Köyceğiz’e yerleşen Saliha Köse, “Eşim de emekli, buradan bir yer alıp yerleştik. İki hafta önce 300 lira harcadığımız pazarda aynı ürünleri 400-450 liraya almaya başladık. Alışverişi saat 16.00’dan sonraya bırakıyoruz ki fiyatlar biraz daha ucuzlasın. Başka yapacak bir şeyimiz yok. Eskiden iki kilo aldığımızı bir kiloya indirmek zorunda kaldık” dedi.