Reklamsız Sözcü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü (2)

android-time 21:07 29 Aralık 2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü (2)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü (2)

Ümit KOZAN – RİYAD DHA – CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Riyad`daki görüşmelerinde ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldılar.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan`ın Suudi Arabistan`a yaptığı ziyaret vesilesiyle, El Yemame Sarayı`nda gerçekleşen görüşmede, her iki ülkenin dost, kardeş ve stratejik ortak olduklarına işaretle, bölgenin kritik bir süreçten geçtiği bu dönemde, Türkiye ve Suudi Arabistan`ın işbirliği içinde hareket etmelerinin önemine vurgu yapıldı. Bu çerçevede iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi`nin kurulması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi. Ekonomi, ticaret ve enerji başta olmak üzere ikili ilişkileri her alanda daha da güçlendirmenin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suud Kralı Selman`ın, Suriye, Irak ve Yemen de dahil olmak üzere bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

Bölgesel meselelerde her iki ülkenin görüşlerinin örtüştüğüne, Suriye`de Esad`lı bir çözümün mümkün olamayacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman`ın, terörün her türüyle mücadele konusunda kararlı olduklarına değindikleri öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, İslam`ın terörle özdeşleştirme eğilimlerinin yanı sıra eli kanlı terör örgütlerinin dinimizin kavramlarını istismarına seyirci kalınamayacağını da vurguladı. Bu konuda G20 Antalya Zirvesi`nde Müslüman liderlerin sergilediği duruşu son derece önemsediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın, Suudi Arabistan`ın `İslam İttifakı` girişimini de önemli bir adım olarak gördüğünü, Türkiye olarak bu ittifakta yer aldıklarını söylediği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Yemame Sarayı`nda Kral Selman ile çalışma yemeği, heyetler arası ve baş başa görüşme akabinde ise Kral Suud Misafir Sarayı`nda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Naif ve Veliaht Vekili Muhammed bin Selman ile de birer görüşme yaptığı öğrenildi.

DHA-Dış Haberler – Suudi Arabistan –
2015-12-29 21:04:09

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more