Reklamsız Sözcü

Prof. Dr. Şerifoğlu: Kadın profesör görece çok, kadın yönetici yok!

Prof. Dr. Şerifoğlu: Avrupa ile kıyaslandığında ülkemizde çok sayıda kadın profesör olsa da yükseköğretim kadın liderliği pozisyonlarında sayıları çok az!

android-time 19:34 16 Aralık 2015
Prof. Dr. Şerifoğlu: Kadın profesör görece çok, kadın yönetici yok!
Prof. Dr. Şerifoğlu: Avrupa ile kıyaslandığında ülkemizde çok sayıda kadın profesör olsa da yükseköğretim kadın liderliği pozisyonlarında sayıları çok az!

Kadından kadına Rektörlük görevi devri ile bir ilki gerçekleştiren Düzce Üniversitesi,  kadınları yükseköğretimde liderliğe teşvik ediyor.  30 kadın akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde yükseköğretimde kadının statüsü sorununa dikkat çekildi.

Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, amaçlarının kadının sayısal üstünlüğünü artırmak değil, kadınları üst pozisyonlara teşvik etmek olduğunu söyledi.

Düzce Üniversitesi Yönetim ve Liderlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (LİDERİM)ile Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜKAM) tarafından düzenlenen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın katkı sağladığı “III. Yükseköğretimde Kadın Liderliği Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı”, gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Rektörlük Toplantı Salonu'nda başlayan Programın ilk gününe Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Düzce Vali Yardımcısı Selda Dural, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nden Daire Başkanı Dr. Sevim Can, Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü, Türkiye Üniversiteleri Liderlik İyileştirme Programı'nın da Kurucusu, Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, davetli üniversitelerin Rektörleri, Rektör Yardımcıları ve Dekanlar, öğretim üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Marmara Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Kevser Turay Yardımcı'nın yanı sıra çeşitli üniversitelerin Rektör Yardımcıları ve Dekanları olmak üzere 30 kadın akademisyenin katıldığı “III. Yükseköğretimde Kadın Liderliği Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı” nın açılış konuşmasını, Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu yaptı.

“CUMHURİYETİN KURULMASI KADINLAR AÇISINDAN DÖNÜM NOKTASI”

Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının kadınlar açısından dönüm noktası olduğunu söyledi. Dünya üzerindeki kadın nüfusunun üçte birinin fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığını belirten Prof. Dr. Şerifoğlu, önümüzdeki 10 yıl içinde 15 milyon kız çocuğunun çocuk yaşta evlilik yapmak zorunda kalacağına dikkat çekti.

Avrupa ile kıyaslandığında ülkemizde çok sayıda kadın profesör olduğunu fakat yükseköğretim kadın liderliği pozisyonlarında çok az sayıda kadın olduğunu belirten Prof. Dr. Şerifoğlu, bu çelişkiden hareketle Türk Üniversiteleri Liderlik İyileştirme Programı'nı (TULİP) hayata geçirdiklerinin altını çizdi.

“DÜNYA, KADINLARIN ÇABASIYLA DAHA İYİ BİR YER OLACAK”

Kadının üst pozisyonlara isteksizliğini, kadının performans bazlı isteksizliğini büyük sorun olarak nitelendiren Prof. Dr. Şerifoğlu, medyada kadın rol modellerinin görünürlüğünün arttırılması için de medyanın dönüşümünün şart olduğunu söyledi. Amaçlarının kadının sayısal üstünlüğünü artırmak değil, kadınları üst pozisyonlara teşvik etmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şerifoğlu, “Dünya daha iyi bir yer olacaksa bu, kadınların çabasıyla olacak.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

“KADINDAN KADINA REKTÖRLÜK GÖREVİ DEVRİ İLE BİR İLK”

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin kuruluş felsefesinin toplumla işbirliği içinde bölgesel gelişmeye katkı vermek olduğu belirterek, katılımcılara Üniversite ile ilgili bilgiler verdi. Nicelik olarak değil nitelik olarak büyümeyi hedeflediklerini belirten Rektör Çakar, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında birinci sırada olduklarını, Düzce Teknopark'ın 2011 yılından sonra kurulan teknoparklar içinde birinci seçildiğini, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının en girişimci üniversiteler listesinde kesintisiz olarak dört yıl yer alan tek yeni Üniversite olduklarını vurguladı.

Üniversitenin Arıcılık, Konuralp Antik Kenti Kazı Çalışmaları, Düzce Tarih ve Kültür Sempozyumu, Tasarım ve Prototipleme Merkezi gibi birçok sosyal içerikli projesi olduğunu da dile getiren Rektör Çakar, kadından kadına Rektörlük görevi devri ile bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

“YÖNETİCİLERİN ASTLARI VARDIR, LİDERİN TAKİPÇİLERİ”

“Neden bu kadar çok kadın akademisyen varken neden bu kadar az kadın lider var ?” sorusundan hareketle bugünlere geldiklerini ifade eden Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, yasal düzenleme çerçevesinde kadınlara bazı mali destekler sağlanması gerektiğini, bir örgütlenme sistemine, mentorluk programlarına ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Bu programın temel amacının, “Kadınları cesaretlendirmenin ötesinde bizden sonra gelenlere nasıl ilham verebiliriz? Kadınlara nasıl mentorluk yapabiliriz?” düşüncesi olduğunu belirten Rektör Çakar, lider ile yönetici arasındaki farkı, “Yöneticilerin astları vardır, liderin takipçileri” sözüyle açıkladı.

“KADINLAR DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLURSA ÜLKEMİZ GÜÇLENİR”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, sosyal ve ekonomik kalkınmanın temel unsurunun kadınlar olduğunu belirten konuşmasında, ülkemizin güçlenmesinin kadınların daha fazla söz sahibi olmasıyla mümkün olabileceğini ifade ederek, Bakanlık olarak yasal düzenlemeler anlamında kadın erkek eşitliği ile ilgili büyük yol aldıklarının altını çizdi. Kadınların daha fazla katma değer yaratmasının, yetki ve karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almasıyla doğru orantılı olduğunu ifade eden Ustaoğlu, akademik alanın yüzde 43'ünün kadınlardan oluştuğunu, profesörlükte kadın oranının yüzde 29, Rektörlükte yüzde 8, Dekanlıkta ise yüzde 15 olduğunu dile getirdi.

Bu projeyi desteklemeyi kendilerine görev bildiklerini söyleyen Gülser Ustaoğlu, kadınların iyi bir lider, yönetici olmasını, bu konuda karşılaşılan sorunlara karşı farkındalık oluşturulmasını önemsediklerini ifade etti.

“LİDERLİK EĞİTİMLE DESTEKLENMELİ”

Liderliğin genetik ve cinsiyetle gelen bir kavram olmadığını ifade eden Düzce Vali Yardımcısı Selda Dural, liderlikte vizyon sahibi olmanın önemine değinerek, liderliğin eğitimle desteklenmesi gerektiğini söyledi. Kadınların “Kadın olarak yapabilir miyim?” gibi olumsuz düşüncelerden sıyrılması gerektiğine dikkat çeken Dural, kız çocuklarına rol model olmanın çok önemli olduğunu, önyargıları aşmanın eğitimden geçtiğini belirterek, “Emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bir kişiye bile dokunabilirsek büyük bir kazanımdır.” Dedi.

“KADIN, TOPLUMUN HER KESİMİNDE OLMALI”

Açılış töreninin sonrasında programın eğitim oturumları bölümüne geçildi. Birinci eğitim oturumunda, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Turgay Biçer, Yükseköğretimde Mentorluk-Koçluk konulu bir sunum gerçekleştirdi. Mentorluk kavramı hakkında bilgiler vererek programa başlayan Prof. Dr. Turgay Biçer, kadının toplumun her kesiminde olması gerektiğini söyleyerek, “Bulunduğunuz yerde fark yaratabiliyorsanız doğal lidersiniz. En büyük karizma insan olabilmektedir.” şeklinde konuştu. Sunumun devamında konuyla ilgili bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktardı.

Programın ikinci eğitim oturumunda Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Evrim Cabbaroğlu, Kadınlar ve Onlar Gibi Düşünen Erkekler- Geleceği Nasıl Yönetecekler? başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

III. Yükseköğretimde Kadın Liderliği Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı'nın ilk günü, liderlik ve kişilik testi sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından sona erdi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 19:3516.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more