Reklamsız Sözcü

İsrail’e 2.5 milyar dolarlık ihracat

İsrail'e yapılan yıllık ihracat 2,5 milyar dolara yaklaştı.

android-time 16:45 21 Aralık 2015
İsrail’e 2.5 milyar dolarlık ihracat
İsrail'e yapılan yıllık ihracat 2,5 milyar dolara yaklaştı.

Türkiye İsrail’e yılda 2,5 milyar dolardan fazla ihracat yapıyor.

Foto: Reuters

Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkeler arasında ilk 15'e girmeyi başaran İsrail'e demir, çelikten, gıdaya kadar birçok ürün gönderiliyor. İki ülke arasında Filistin'in de içinde bulunduğu bazı politik konularda anlaşmazlıklar yaşansa da ihracatta istikrarın devam ettiği gözleniyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in ülke bazındaki ihracat rakamlarına göre Türkiye 2015'in 11 aylık döneminde İsrail'e 2.418 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Türkiye ile İsrail'in Mavi Marmara başta olmak üzere bazı ekonomik ve politik konularda anlaşma yaptığı iddiaları üzerine açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsrail’le kesin bir anlaşma yapılmadığını bir taslak üzerinde çalışıldığını açıklamıştı. Çelik, “Kuşkusuz, İsrail devleti ve İsrail halkı, Türkiye’nin dostudur.” ifadelerine de yer vermişti. İsrail'le anlaşma yapıldığı haberleri ve AK Partili Çelik'in açıklamaları kamuoyunda büyük yankı uyandırırken iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri yeniden gündeme getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2009'da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos Ekonomi Zirvesi’ndeki ‘one minute' çıkışının hemen ardından ihracatta yüzde 36'lık bir artış yaşandı. 2010’dan beri İsrail’e ihracat payını her yıl yüzde 10’un üzerinde artıran Türkiye sadece 2012’de 2011’e göre yüzde 2,6’lık bir düşüş gördü. TÜİK rakamlarına göre 2013’te yüzde 13,7, 2014’te ise yüzde 11,4’lük bir artış gözleniyor.

Rusya krizi ile birlikte Batı Akdeniz'de faaliyet gösteren yaş sebze meyve üreticileri için pazar olarak görülen İsrail'e yaş sebze meyve ihracatı 20 kat arttı. Batı Akdeniz İhracat Birliği'nin güncel verilerine göre; 24 Kasım'dan itibaren İsrail'e 473 bin 509 dolar değerinde yaş meyve ve sebze gönderildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more