Reklamsız Sözcü

AKP’nin Sayıştay planı!

AKP'nin torba yasanın içine almayı planladığı yasa ile Anadolu Ajansı, THY ve Türk Telekom gibi şirketler Sayıştay denetiminden muaf olacak.

android-time 09:40 24 Aralık 2015
AKP’nin Sayıştay planı!
AKP'nin torba yasanın içine almayı planladığı yasa ile Anadolu Ajansı, THY ve Türk Telekom gibi şirketler Sayıştay denetiminden muaf olacak.

Hükümet, torba yasaya eklediği bir düzenlemeyle Sayıştay'ı devre dışı bırakmayı hedefliyor. Tasarı yasalaşırsa Anadolu Ajansı, THY ve Telekom şirketleri bağımsız denetim kurumları denetleyecek.

Anadolu Ajansı, THY ve Türk Telekom Sayıştay denetiminden muaf olacak

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, hükümetin Meclis'e önceki gün sunduğu torba yasa tasarısına eklenen maddede “Kamu payı yüzde 50'den az olan ve Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere ilişkin ilgili mevzuatı uyarınca düzenlenen bağımsız denetim raporları Sayıştay'a gönderilir” ifadesi yer aldı.

AYM İPTAL ETMİŞTİ

AKP'nin THY ve Telekom gibi kamu hissesi yüzde 50'nin altında olan şirketleri Sayıştay denetiminden muaf tutma girişimi daha önce Anayasa Mahkemesi'nden dönmüştü. Yeni torba yasalaşırsa Sayıştay'ın doğrudan denetimi engellenecek, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere ilişkin bağımsız denetim raporları Sayıştay'a gönderilecek. Sayıştay, kendisine sunulan bağımsız denetim raporlarını esas alarak hazırlayacağı raporu TBMM'nin bilgisine sunacak.

Bu hükümle, Sayıştay, yalnızca bağımsız denetim raporları üzerinden denetim yapabilecek. Sayıştay'ın dolaylı denetimine de şirketlerin borsada işlem görme koşulu getirildi. Söz konusu düzenlemeye Türk Telekom ve THY de giriyor. Borsada işlem gören iki şirketten Türk Telekom'da Hazine Müsteşarlığı'nın yüzde 30, THY'de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yüzde 49.12 payı bulunuyor.

BÜTÇEYİ DENGELEME ÇABASI

Ekonomik vaatler nedeniyle bütçede dengeyi sağlamakta güçlük çekecek olan AKP, aynı torba yasa tasarısında “Özel tüketim vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi, özel iletişim vergisi, şans oyunları vergisi”nin tahsilinde mali tatilin uygulanmamasını öngördü. Maddenin gerekçesinde, “Aylık Hazine gelir- gider dengesinin gözetilmesi amacına yönelik olarak, merkezi yönetim bütçe gelirlerinde önemli bir paya sahip olan özel tüketim vergisi ile mükellefi sınırlı sayıda olan banka ve sigorta muameleleri vergisi, özel iletişim vergisi, şans oyunları vergisi ile mali tatil nedeniyle beyanname verme süreleri uzamış olan vergilerin aynı ay içerisinde Hazine hesaplarına intikalinin sağlanması amaçlanmıştır” denildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:4524.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more