Reklamsız Sözcü

Çanakkale’de 3 savaş gemisi

Çanakkale Boğazı'ndan bu sabah peş peşe 3 savaş gemisi birden geçerek Marmara Denizi'ne yol aldı.

android-time 14:39 3 Aralık 2015
Çanakkale’de 3 savaş gemisi
Çanakkale Boğazı'ndan bu sabah peş peşe 3 savaş gemisi birden geçerek Marmara Denizi'ne yol aldı.

Sabah saatlerinde Çanakkale Boğazı’nda hareketli anlar yaşandı. Boğazdan 3 farklı ülkeye ait savaş gemisi geçti. 09.30’da Portekiz donanmasına ait bir savaş gemisinin ardından İspanya donanması ve son olarak da Kanada donanmasına ait bir gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçti.

Foto: DHA

Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na saat 08.30’da giriş yapan 3 farklı ülkeye ait savaş gemisi, Çanakkale önlerinden peş peşe geçti. İlk olarak saat 09.30’da Portekiz Donanması’na ait 334 borda numaralı ‘NRP D. Francisco De Almeida’ Çanakkale önlerine ulaştı. Ardından İspanya Donanması’na ait 103 borda numaralı ‘SPS Blas De Lezo’ Çanakkale önlerine geldi. Son olarak da Kanada Donanması’na ait 338 borda numaralı ‘HMCS Winnipeg’ Çanakkale Boğazı’na girdi. Üç gemiye de Türk Sahil Güvenlik botu eşlik etti.

Foto: DHA

Savaş gemileri, Kilitbahir Köyü’nde dağda bulunan ‘Dur Yolcu’ yazısının önünden geçip, sonra da boğazda gemilerin manevra yapması en güç nokta olan Nara Burnu’nu dönerek Marmara Denizi’ne doğru yol aldı. Savaş gemilerinin 11.30’da 36 millik Çanakkale Boğazı geçişini tamamlayarak Marmara Denizi’ne açılacağı belirtildi. DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more