Reklamsız Sözcü

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan için kan donduran sözler

"Eğer adalet cezalarını vermezse bize verin biz cezalarını verelim. Öbür dünyaya bırakmayalım"

android-time 11:17 10 Temmuz 2015
Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan için kan donduran sözler
"Eğer adalet cezalarını vermezse bize verin biz cezalarını verelim. Öbür dünyaya bırakmayalım"

12 kişinin hayatını kaybettiği Fransız Charlie Hebdo mizah dergisine yönelik terör saldırısının ardından yayımladıkları karikatürler sonrası haklarında dava açılan Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü. Duruşmaya bir şikayetçi ile mahmeke başkanının diyalogu damgasını vurdu. Şikayetçilerden şahıslardan biri, sanık gazetecileri kastederek, “Eğer adalet cezalarını vermezse bize verin biz cezalarını verelim. Öbür dünyaya bırakmayalım” dedi. Mahkeme Başkanı ise “Söylediklerinizin suç olduğunu hatırlatırım. Derhal sözünüzü geri alın” uyarısında bulunması üzerine şikayetçi özür dileyerek sözünü geri aldığını söyledi. Bilal ve Sümeyye Erdoğan’ın avukatı da “Şikayetimiz devam ediyor. Davaya müdahil olmak istiyoruz ” dedi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 4,5 yıla kadar hapisleri istenen Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan katılmadı. Çetinkaya ve Karan’ı duruşmada 4 avukat temsil etti. 100’e yakın şikayetçi de duruşmada hazır bulundu. Şikayetçi sayısı çok olunca duruşma adliyenin en büyük salonunda gerçekleştirildi.
 
“CHARLİE HEBDO DERGİSİ TÜRKİYE’DE DAĞITILMADI”  

Sanıklar Karan ve Çetinkaya’nın mahkemeye mazeret dilekçesi sunduklarını belirten hakim, sanıkların 7  ve 12 Temmuz tarihleri arasında İstanbul dışında olduklarına ilişkin yasal mazeret bildirdiklerini açıkladı. Mahkemeye ulaşan yazıyı da okuyan hakim, Charlie Hebdo Dergisi’nin dağıtımının Türkiye’de yapılmadığının anlaşıldığını belirtti. Duruşmada sesli ve görüntülü kayıt da alındı. Hakim, iddianamede şikayatçi sıfatı taşıyan Altınokta Körler Derneği’nin vekilinin mahkemeye dilekçe sunduklarını ve aslında şikayetçi olmadıkları yolunda dilekçe verdiklerini açıkladı.

“KARAN VE ÇETİNKAYA İÇİN YAKALAMA KARARI ÇIKARILSIN”

Hakim, 35 sayfalık iddianameyi okudu. Sanıkların avukatı Bülent Utku, “Sanıkların savunmasının alınmasından sonra iddianameye karşı açıklamalamalarımızı bildireceğiz” dedi. Söz alan şikayetçi  avukatları, sanıkların bilerek duruşmaya gelmediklerini iddia etti. Bazı avukatlar, sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep ederken, bazı avukatlar ise sanıklar hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasını talep etti.  Müşteki Avukatları, Diyanet İşleri Başkanlığı’na müzekkere yazılarak,  söz konusu karikatürün Hz. Muhammed’e  hakaret içerip içerip ve inanç değerleri anlamında etkisinin sorulmasını talep etti.

“BİLAL VE SÜMEYYE ERDOĞAN DA MÜDAHİL OLMAK İSTEDİ”

Duruşmada söz alan Avukat Hatice Özay da, Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Mustafa Varank, Esra Albayrak ve Berat Albayrak’ın avukatı olduğunu belirterek, “Şikayetimiz devam ediyor. Davaya müdahil olmak istiyoruz ” dedi.

Bilal Erdoğan karikatüristlik yapmış!

Bilal Erdoğan karikatüristlik yapmış!

DURUŞMADA AĞLADI

Duruşmada şikayetçiler, sanıkların bu karikatürleri bilinçli ve toplumda infial yaratmak için yayınladıklarını söyleyerek üst sınırdan en ağır cezayla cezalandırılmalarını istedi. Şikayetçilerden Hüseyin Aygören ifade verdiği sırada ağlamaya başlayarak, “Peygamber efendimize hakaret ediyor. Bu ne demek ya. Yani ayıptır. Bu başka bir dine de yapılmaz. Biz kimin dinine hakaret ettik” dedi.

“CEZALARINI BİZ VERELİM”

En kutsal değerlerine hakaretin özgürlük olarak sayılamayacağını söyleyen şikayetçilerden biri,  sanıkları kastederek, “Eğer adalet cezalarını vermezse bize verin biz cezalarını verelim. Öbür dünyaya bırakmayalım” dedi. Hakimin, “Söylediklerinizin suç olduğunu hatırlatırım. Derhal sözünüzü geri alın” uyarısında bulunması üzerine şikayetçi özür dileyerek sözünü geri aldığını söyledi.

“DAVUTOĞLU’NDAN DA ŞİKAYETÇİYİM”

Bir başka şikayetçi ise “Cumhuriyet gazetesinin susturulmasını istiyorum” dedi. Şikayetçilerden biri ise dergiye saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Fransa’ya gitmesi sebebiyle de şikayetçi olduğunu belirtti.

“MÜVEKKİLLERİM BİR DAHAKİ CELSEYE KATILACAK”

Şikayetçilerin dinlenmesinin ardından söz verilen Cumhuriyet gazetesi yazarlarının avukatı Bülent Utku, gerçek kişiden, tüzel kişiliğe kadar  davaya çeşitli katılma talepleri olduğunu belirterek bu taleplere ilişkin yazılı beyanlarını bildirmek için süre talep etti. Avukat Utku, müvekkillerin mesleki nedenlerle İstanbul dışında olduklarını bir dahaki celseye katılacaklarını belirterek çağrı kağıdıyla çağrılmalarını talep etti.

DAVA EKİM AYINA ERTELENDİ

Taleplerin ardından görüntülü, sesli kaydı durduran hakim, ara kararını açıkladı. Hakim, sanıkların mazeretlerini belgeli olarak bildirdiklerini ifade ederek haklarında yeniden usulünce tebligat gönderilmesine karar verdi. Yayın durdurma taleplerinin reddine karar veren hakim, duruşmayı 12 Ekim’e erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 38 sayfalık iddianamede, şikayetçi olan bin 280 kişi ‘müşteki’, Karan ve Çetinkaya ise ‘şüpheli’ olarak yer alıyor. Şüpheli Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından ayrı ayrı 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapisle cezası ile cezalandırılması isteniyor.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Davanın bitmesinin ardından müştekiler ve avukatları adliye önünde basın açıklaması yaptı. Avukat Cavit Tatlı, duruşmada yaşananları anlatarak, “Sanıklar bugün mazeret bildirerek duruşmaya gelmemişlerdir. Duruşmaya gelen 100’e yakın kişi şikayetlerini dile getirmişlerdir. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Sanıklar bir dahaki celse geldikleri takdirde biz kendilerine o karikatürü niye yayınladıklarını, niyetlerinin ne olduğunu bunların hepsini kamu adına sorma imkanı bulacağız” dedi.

Cumhuriyet'te o isim görevden alındı

Cumhuriyet'te o isim görevden alındı

Son güncelleme: android-time 11:1910.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more