Reklamsız Sözcü

Nusaybin bu hale geldi!

Mardin'in Derik İlçesi'ndeki 4 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldıktan sonra, çatışma izleri, oluşan hasarlar ortaya çıkmaya başladı.

android-time 15:42 4 Aralık 2015
Nusaybin bu hale geldi!
Mardin'in Derik İlçesi'ndeki 4 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldıktan sonra, çatışma izleri, oluşan hasarlar ortaya çıkmaya başladı.

4 gün süren operasyonlarda birçok ev ve iş yerinde hasar oluştu.

Nusaybin İlçesi’ndeki Abdulkadirpaşa, Fırat, Yenişehir ve Dicle Mahalleleri’nde, açılan hendek ve kurulan barikatların kaldırılması ve PKK’lıları etkisiz hale getirmek için 29 Kasım günü saat 21.00’den 3 Aralık günü saat 22.00’ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Yasağın dün gece kaldırılmasının ardından bun sabah saatlerinde, 4 mahalledeki operasyon sırasında yaşanan çatışma ve ev ile işyerlerinde oluşan hasar ortaya çıktı.

PKK’lıların tuzakladığı patlayıcıların infilak ettirilmesi sırasında hasar gören içme suyu şebekesinden akan sular, kimsenin olmadığı bir çok evin sular altında kalmasına yolaçtı. Bir çok ev çatışma sırasında atılan kurşun ve roketatar mermilerinin isabet etmesi sonucu hasar gördüğü gözlendi.

Roketatar mermisinin isabet ettiği evde çıkan yangında bir Kuran Kerim’in de tutuştuğu, kutsal kitabın etrafının yandığı görülürken evde de büyük hasar oluştuğu görüldü. Abdulkadirpaşa Mahallesi Dilek Sokak üzerinde bulunan evinin silahla tarandığını belirten Nayıf Bilgiç, “Mahallede yasak uygulanmaya başlandığında ailece evi terketmek zorunda kaldık. Yasak kalktı evimize geri geldik, ev silahlarla taranmış. Alah’a şükür biz evde değildik, yoksa biz de ölürdük” dedi. Bazı vatandaşlar da evde olmadıklarını ancak, polisin balyozla kapılarını kırarak içeri girdiğini iddia etti. Yasak sonrası vatandaşlar seyyar manav ve pazarlara akın ederek, sebze, meyve ve gıda ihtiyacını karşılamaya başladı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı mahalle girişlerinde güvenlik güçlerinin zırhlı araçlarla beklediği görüldü.  (DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more