Reklamsız Sözcü

Star’dan HDP’li vekillere: Siz neden ölmediniz?

Star gazetesi IŞİD'e verilen AKP desteği yerine HDP'li vekillerin basın açıklamasında olmamasını "soru işareti" olarak manşete taşıdı.

android-time 10:42 22 Temmuz 2015
Star’dan HDP’li vekillere: Siz neden ölmediniz?
Star gazetesi IŞİD'e verilen AKP desteği yerine HDP'li vekillerin basın açıklamasında olmamasını "soru işareti" olarak manşete taşıdı.

AKP’nin resmi yayın organı haline gelen Star gazetesi Suruç’ta gerçekleştirilen katliam ile ilgili skandal bir manşet attı. Star gazetesi “bunlara cevap ver HDP” diyerek katliamdan adeta HDP’yi suçladı. Aynı gruba bağlı AKP’nin diğer yayın organı olan Akşam gazetesi ise aynı manşeti çıkarak “Kanlı saldırı sonrası kafaları karıştıran Suruç Soruları” manşeti attı.

İki gazete de skandal biçimde saldırıdan HDP’yi sorumlu tutmaya çalışırken Star gazetesinin “soru” diye sıraladığı yalanlar dikkat çekti.

Star’ın sorduğu sorular ve gerçekte olanlar ise şu şekilde…

“SGDF'lilerin polise ‘Bizi aramayın, kalabalık tahrik olmasın. HDP ile güvenliği sağlarız’ dediği doğru mu?” sorusuna yanıt: Kültür Merkezi’ne gelen araçlardaki SGDF üyelerinin yaptığı açıklamalarda da net bir biçimde belirtildiği gibi alana gelenlerin üzerleri polis tarafından arandı. Polisin üzerini aramadığı kişi, bölgeye geçişine nasıl izin verdiği bilinmeyen bombacı oldu.

“Sakallı gördükleri her kişiye saldıran HDP'liler, ‘kara çarşaflı' olduğunu iddia ettikleri eylemciden neden şüphelenmedi?” sorusuna yanıt: “Sakallı gördükleri herkese saldıran” yalanıyla başlayan soruda asıl olarak IŞİD’in saldırı yapacağını bilen Emniyet’in neden önlem almadığı sorulmalıydı.

Haberde yer alan diğer iki soruda ise HDP’li vekillerin ölmemiş olmasına üzülen Star gazetesi şu soruları sıralıyor: “En ufak bir eylemi dâhi kaçırmayan ve o günkü basın açıklamasına katılacakları belirtilen HDP'li vekiller neden orada yoktu?”, “1 gün önce Suruç'ta bulunan Yüksekdağ, eski partisi ESP'nin yapılanması SGDF'nin basın toplantısına neden katılmadı?”

Son güncelleme: android-time 10:4522.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more